Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Sprawa UBB wyląduje na biurku premiera

ha, Głos Szczeciński,

dodane przez wojtazz

Prezydent miasta Janusz Żmurkiewicz szuka u premiera Donalda Tuska pomocy w sprawie uruchomienia w końcu linii kolejowej Uznamskiej Kolejki Uzdrowiskowej UBB.
UBB miało ruszyć w czerwcu. Teraz nieoficjalnie mówi się, że procedura uzyskania wszystkich pozwoleń może potrwać jeszcze nawet kilka miesięcy. Co prawda zwykle trwa od tygodnia do trzech, ale w dokumentach, które złożyli Niemcy brakuje wielu papierów i wszystko zależy od tego, kiedy wpłyną. Do tego dochodzi jeszcze sprawa ustalenia statusu prawnego kolejowego przejścia granicznego. To leży w gestii MSWiA.

Prezydent odpiera zarzutyWczoraj prezydent Janusz Żmurkiewicz wysłał pismo do premiera. Nie zgadza się w nim z zarzutami wojewody, że to miasto jest winne opóźnieniu w otwarciu połączenia.

- Nasz samorząd zrobił wszystko co do niego należało - zapewnia Janusz Żmurkiewicz. - Zgodę na eksploatację wydaje Urząd Transportu Kolejowego, a nie władze miasta Świnoujścia.

Największą przeszkodą jest ustalenie statusu prawnego kolejowego przejścia granicznego, które po otwarciu linii powstanie w Świnoujściu. Dopiero wtedy UTK zajmie się wnioskami Niemców o dopuszczenie do eksploatacji infrastruktury kolejowej, ustaleniem zasad i odpowiedzialności za bezpieczeństwo prowadzenia ruchu kolejowego oraz odpowiedzialności za utrzymanie infrastruktury.

Jeszcze nie wszystkieJak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie wnioski strony niemieckiej są już w UTK, ale niekompletne. Procedury wydania pozwoleń zostały wszczęte, ale nie zostaną zakończone bez uzupełnienia brakujących dokumentów.

Uruchomienie linii łączącej Niemcy ze Świnoujście rozpoczęło się już 2 lata temu. W 2006 roku miasto wydzierżawiło teren niemieckiej spółce. W lutym tego roku inwestycja została zakończona. Odbyła się nawet próbna jazda kolejki z udziałem władz naszego województwa i Kraju Związkowego Meklemburgii Pomorze Przednie. Pierwotnie Niemcy planowali uruchomienie połączenia na Święta Wielkanocne, potem czerwiec. Teraz nie podają żadnej daty.

źródło: Głos Szczeciński

możliwość komentowania została wyłączona