Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Szynobus na linii Koszalin - Mielno

Marzena Sutryk, Głos Koszaliński,

dodane przez wojtazz; zmodyfikowane

To już jest pewne. 19 lipca wyjedzie w końcu na tory szynobus relacji Koszalin - Mielno. To także szansa na rozładowanie letnich korków.
Termin uruchomienia wakacyjnego połączenia kolejowego między Koszalinem a Mielnem był odsuwany z tygodnia na tydzień. Najpierw trzeba było załatwić formalności związane z przejęciem przez Koszalin torowiska od PKP. Potem konieczny był przetarg na remont torów i budowę przejazdu przez krajową drogę nr 11 w Mścicach. Wczoraj wiceprezydent Koszalina zapewnił nas, że wszystko będzie gotowe na 19 lipca. Dodajmy, że Koszalin wykłada na roboty aż 1,5 miliona złotych z pieniędzy podatników. - Najwięcej, bo aż 900 tysięcy, ma kosztować budowa przejazdu przez drogę nr 11. Dla zapewnienia bezpieczeństwa będą tam zamontowane szlabany oraz sygnalizacja świetlna i dźwiękowa - dodaje Jakubowski.

Zanim jednak przejazdy szynobusem ruszą na dobre, planowane jest jeszcze oficjalne otwarcie. Kiedy? Tego na razie nie wiadomo, bo... trzeba zgrać wolne terminy oficjeli. - Chcemy bowiem zaprosić ministra Engelhardta od kolejnictwa w Ministerstwie Infrastruktury oraz naszego ministra Stanisława Gawłowskiego - wyjaśnia wiceprezydent. W jakim celu? By podziękować ministrom, bo - jak zapewnił Andrzej Jakubowski - pomogli w przedsięwzięciu.

Pociąg ma jeździć do końca sierpnia. Jak będzie zainteresowanie pasażerów, to może i dłużej. Przez wakacje ma kursować codziennie, w godzinach 6 - 21, z Koszalina do Mielna i z powrotem. Koszt biletu normalnego - 4 złote. Kursy mają być skorelowane z rozkładem jazdy busów, które kursują po nadmorskich miejscowościach pod Koszalinem.

Pociąg ma mieć 110 miejsc siedzących. Miasto dostało go w użyczenie za darmo od marszałka województwa. Ewentualne straty z przejazdów, a te szacuje się na ok. 70 tys. zł, ma opłacać wspólnie Koszalin i Mielno. Koszalin ma wyłożyć w razie czego 50 tys. zł, Mielno - 20 tys. złotych.

źródło: Głos Koszaliński

możliwość komentowania została wyłączona