Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Miłośnicy wąskotorówki czekają na pomoc

Piotr Polechoński, Głos Koszaliński,

dodane przez wojtazz; zmodyfikowane

Tylko 3,5 tysiąca złotych brakuje miłośnikom koszalińskiej wąskotorówki, aby ciuchcia po raz pierwszy od lat znów przewiozła pasażerów.
Za Adamem Ziętkiem widać lokomotywę. – Już niewiele nam brakuje, aby pojechała w swój pierwszy kurs – mówi. Koszalińska wąskotorówka została zlikwidowana w 2001 roku.

- Prosimy o wsparcie wszystkich, którzy mogą nam pomóc - apelują.

O uruchomienie kolejki wąskotorowej na linii Koszalin - Manowo od trzech lat walczą członkowie Towarzystwa Miłośników Kolejki Wąskotorowej. Dziś już niewiele brakuje, aby ich marzenie się spełniło: dzierżawią tory, starą lokomotywownię w Koszalinie, a ostatnio od PKP dostali sprawną lokomotywę, która w każdej chwili może ruszyć w drogę. Kilka dni temu od urzędu marszałkowskiego dostali też 5 tysięcy złotych na kupno 150 nowych podkładów kolejowych, które zamontowali na całej trasie.

Niestety, przygotowania do pierwszego, historycznego kursu zostały wstrzymane. Powód? Brak pieniędzy. - Zabrakło nam tak niewiele: 3,5 tysiąca złotych! - złości się Paweł Gajdzica, jeden z liderów i współtwórca Towarzystwa. A bez tych pieniędzy nic się nie da zrobić. Tyle trzeba bowiem zapłacić za wykupienie niezbędnych atestów od Urzędu Transportu Kolejowego.

- Gdybyśmy mieli te pieniądze, to niedługo moglibyśmy zaprosić pasażerów na pierwszy kurs naszej kolejki - mówi Adam Ziętek z Towarzystwa. On i Paweł Gajdzica apeluje do wszystkich, którzy mogliby im pomóc o wsparcie. - Jeżeli jest ktoś, kto mógłby nam pomóc, to z góry bardzo dziękujemy! Przyda się każda złotówka. Może i nie jest to wielka kwota, ale my takich pieniędzy nie mamy. Wszystko robimy społecznie, bo chcemy w końcu zobaczyć, jak po torach jedzie nasza lokomotywa. To nasze marzenie, a taki przejazd na pewno będzie atrakcją turystyczną - przekonują.

Planują, że gdyby udało się w końcu reaktywować kolejkę, to początkowo jeździć będzie w każdy weekend. - Będziemy też organizować specjalne przejażdżki dla grup zorganizowanych - zapowiada Adam Ziętek.

Każdy, kto chce pomóc koszalińskim miłośnikom wąskotorówki, może to zrobić wpłacając pieniądze na konto GBW SA BOR Koszalin 90 1610 1162 7101 1426 2000 0001. Wszyscy zaś zainteresowani kontaktem z TMKW mogą dzwonić pod numer 0-666-04-44-48.

źródło: Głos Koszaliński

możliwość komentowania została wyłączona