Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

W sobotę ruszy połączenie kolejowe do Mielna

Marzena Sutryk, Głos Koszaliński,

dodane przez wojtazz

Na dziś zaplanowano jazdę próbną, na jutro oficjalne otwarcie, a w sobotę ruszy na dobre. Mowa o połączeniu kolejowym z Koszalina do Mielna.
Wczoraj w ratuszu ogłoszono, że obiecany pociąg nad morze w końcu wyjedzie.

W piątek na dworzec PKP o godzinie 17, na oficjalne otwarcie z udziałem urzędników i polityków, zostanie podstawiony włoski szynobus, który powiezie oficjeli do Mielna. Tyle że to nie ten sam, który będzie woził ludzi na co dzień. - To prototyp, do przetestowania - mówi wiceprezydent Andrzej Jakubowski. - Być może w przyszłości też z takiego skorzystamy.

Na co dzień (pierwszy kurs w sobotę o godzinie 5.52 z koszalińskiego dworca) torami z Koszalina do Mielna będzie jeździł inny szynobus, na 60 miejsc siedzących i 40 stojących.

- Będzie też zabierał rowery - dodaje Jakubowski. Bilet, jak już pisaliśmy, będzie kosztował 4 złote. Będą też zniżki, które zwyczajowo stosuje PKP. Czas przejazdu to około 20 minut. Pociąg będzie kursował w te i z powrotem 16 razy, od godziny 5.52 do 22.37, z przystankami w Mścicach. Pociąg ma jeździć do końca sierpnia. Co dalej? W przyszłym roku z pewnością też wyjedzie na tory. Niewykluczone, że znajdzie się w całorocznym rozkładzie jazdy PKP.

- Linia jest gotowa, jeszcze mamy do zrobienia drobne poprawki i szlabany do zamontowania przy przejeździe przez drogę "11” w Mścicach - tam będą tzw. półrogatki - mówił wczoraj Sławomir Puchowski, dyrektor Zakładu Linii Kolejowych w Koszalinie.

- Autobusy miejskie, kolej i przeprawa przez jezioro Jamno - to wszystko ma usprawnić komunikację między miastem a nadmorskim Mielnem - stwierdził wczoraj prezydent Mirosław Mikietyński. - Bo przeprawa przez Jamno ruszy w maju przyszłego roku.

A na jakim etapie jest ta sprawa? - Jest wybrany projektant, firma ze Szczecina, który zajmie się zaprojektowaniem łodzi - wyjaśnia wiceprezydent Jakubowski. - Łodzie mają być dwie, o zanurzeniu na 45 centymetrów. Jak będzie projekt, to ogłosimy przetarg na budowę łodzi.

Po konferencji okazało się, że... przetarg na projekt łodzi został 11 lipca unieważniony ze względu na wygórowaną cenę zaproponowaną przez firmę. Czyżby kolejna przeszkoda na drodze do uruchomienia przeprawy przez Jamno? - Nic się nie stało - stwierdził optymistycznie wiceprezydent Jakubowski. - W piątek wystartujemy z kolejnym przetargiem. Tym razem na projekt i wykonanie łodzi za jednym podejściem, przez jedną firmę.

źródło: Głos Koszaliński

możliwość komentowania została wyłączona