Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

z kraju artykuł

Warszawa: Piętrusy na nowych przystankach PKP

Krzysztof Śmietana, Gazeta Wyborcza,

dodane przez MarcinB

Pasażerów jeżdżących koleją z Radomia czy Piaseczna do Warszawy 1 września czekają nowości. Na torach pojawią się piętrowe, klimatyzowane składy. Otwarte zostaną też dwa nowe przystanki.
Piętrusy kupione w fabryce Bombardier zamiast na dworzec Warszawa-Śródmieście wjadą na Centralny. Jak pisaliśmy kilkakrotnie, nie zmieszczą się w wyremontowanym półtora roku temu tunelu podmiejskim. Okazało się bowiem, że odległość od dachu wagonów do sieci energetycznej jest w kilku miejscach za mała.

Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe twierdzi, że zamówi szczegółową analizę w tej sprawie i ewentualnie poprosi Ministerstwo Infrastruktury o małe odstępstwa od norm. Jednak na razie piętrusy prócz Dworca Śródmieście będą musiały ominąć też stacje: Ochota, Powiśle i Stadion. Spółka Koleje Mazowieckie zdecydowała, że nowe, wysokie wagony wypuści głównie na linię radomską. Jak wynika ze zmienionego rozkładu jazdy, który wejdzie w 1 września, piętrusami będzie można podróżować m.in. porannymi kursami z Radomia do Warszawy o godz. 4.38, 4.53, 5.10 i 6.00. Jeden piętrowy skład zacznie też kursować na trasie do Siedlec.

Na torach pojawi się lepszy tabor, ale rozkład nie został poprawiony. Np. w godz. 7-9 z Zalesia Górnego czy z Piaseczna do Warszawy kursuje zbyt mało pociągów. Jeśli ucieknie nam jeden, na następny trzeba będzie czekać 40-50 minut.

- Na trasie do Radomia wciąż prowadzone są roboty i nie mogliśmy zwiększyć częstotliwości kursowania - twierdzi Donata Nowakowska, rzeczniczka Kolei Mazowieckich.

Tymczasem po zakończonej w lipcu przebudowie torów z Okęcia do Warszawy Zachodniej pasażerowie liczyli na to, że pociągi nie tylko zaczną jeździć częściej, ale też szybciej. Spotka ich zawód. Np. pociąg odjeżdżający z Piaseczna o godz. 6.57 dotąd jechał do Warszawy-Śródmieście 34 min. Teraz ten sam odcinek pokona w 42 min, bo tory są wciąż remontowane.

Na pocieszenie kolejarze otwierają dwa przystanki kolejowe - Warszawa Żwirki i Wigury oraz Warszawa Aleje Jerozolimskie. W spółce PKP Polskie Linie Kolejowe liczą na dużą frekwencję. - W Al. Jerozolimskich jest mnóstwo biur. Na pewno wielu ludzi zacznie do pracy dojeżdżać koleją - przewiduje Kazimierz Peryt z PKP PLK.

Spółka od dawna planuje też budowę odnogi linii radomskiej na lotnisko Okęcie. Będzie gotowa najwcześniej pod koniec 2010 roku.

źródło: Gazeta Wyborcza

możliwość komentowania została wyłączona