Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Wrzeciono na Kolumba

Artur Ratuszyński, Kurier Szczeciński,

dodane przez MQ

Za kilka lat cały ciężki ruch, który dziś kieruje się ul. Kolumba koło dworca Szczecin Główny, pojedzie wzdłuż torów kolejowych. Wtedy w pofabrycznych budynkach będą galerie handlowe, biura i apartamenty. Miasto ma już wstępne porozumienie z PKP.
- Rozmowy z przedstawicielami PKP przyniosły skutek, mamy wstępne uzgodnienia - informuje Piotr Landowski, z biura prasowego Urzędu Miasta w Szczecinie. - Zgodnie z ich założeniami, koleje widzą możliwość wyłączenia ze swojego obszaru fragmentu o szerokości do 15 metrów na potrzeby wybudowania pasa drogowego.

Żeby zwolnić teren, Polskie Koleje Państwowe muszą przesunąć swoje szyny, zmieniając m.in. miejsca postojowe pociągów. Zgodnie z projektem umowy, za opracowania techniczne oraz same prace budowlane związane z przekładką torowisk zapłaci budżet miasta. Na razie nie ma jednak żadnych konkretnych terminów ich rozpoczęcia. Przedsięwzięcia nie ma także w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym.

Budowa nowej nitki ulicy Kolumba jest potrzebna, bo miasto chce rewitalizować cały obszar nadodrzańskiej Wenecji. Dziś ogromny ruch, który biegnie od Pomorzan w stronę mostu Długiego, jest uciążliwy i obniża atrakcyjność oraz wartość nieruchomości. Stąd pomysł, by wybudować odcinek nowej ulicy wzdłuż torów kolejowych - od planowanego węzła obwodnicy przy ul. Zapadłej. Droga przejęłaby cały ruch wewnątrz zabytkowego kwartału, zamieniając obecny fragment ulicy Kolumba w drogę wewnętrzną i tworząc coś na kształt komunikacyjnego wrzeciona. Takie rozwiązanie zmieniłoby oczywiście funkcję całego obszaru. Samochody wjeżdżałyby tam tylko po to, by dotrzeć do przyszłych mieszkań, biur i sklepów. Zdaniem planistów, całkowite zamknięcie dla ruchu obecnej ulicy nie ma sensu, bo trudno będzie obsłużyć ten teren inną drogą. W projekcie jest także pozostawienie linii tramwajowej.

W ostatnim czasie w tym rejonie doszło do kilku znaczących transakcji kupna nieruchomości. Property Development m.in. kupiło od Okręgowej Spółdzielni Ogrodniczo-Pszczelarskiej w Szczecinie budynek dawnej fabryki alkoholi i drożdży C. Lefevera. A ostatnio szczecińska spółka odkupiła obiekt Telekomunikacji Polskiej, zamykający ciąg kamienic przy Odrze. Plan zagospodarowania przestrzennego dla tego rejonu ma być gotowy jesienią 2008 roku.

- Obecne obiekty fabryczne mają być przerobione na mieszkania, biura i punkty usługowe oraz handlowe - informuje Ewa Nosek, architekt miasta. - Będzie to zabudowa śródmiejska o wysokości do pięciu kondygnacji. W planie znajdzie się zapis umożliwiający wybudowanie wzdłuż Odry promenady. Poza tym budynki mają być przeplecione alejkami i uliczkami, które łączyłyby ul. Kolumba z promenadą.

źródło: Kurier Szczeciński

brak komentarzy