Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

z kraju artykuł

Toruń: Pięć wagonów od marszałka województwa

Jakub Hołub, Gazeta Wyborcza,

dodane przez wojtazz

Pięć wagonów do szynobusów za ponad 21 milionów złotych kupi marszałek województwa. - W pociągach będzie mniejszy tłok, a pasażerowie będą podróżować wygodniej - zapowiada Tomasz Moraczewski, szef departamentu infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego
Nowe wagony zostaną doczepione do autobusów szynowych kursujących na niezelektryfikowanych liniach w naszym regionie. Po raz pierwszy pojawią się na torach latem przyszłego roku. Jednak najpierw Urząd Marszałkowski będzie musiał rozstrzygnąć przetarg na dostawcę pojazdów. Oferty producentów zostaną otwarte 10 października br. Zwycięzca przetargu będzie miał osiem miesięcy na przekazanie wagonów. Jak szacują urzędnicy, pojazdy mają kosztować ponad 21 mln zł. Aż 85 proc. tej kwoty możemy dostać z unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego, resztę wyłoży województwo z własnego budżetu.

Dlaczego marszałek zdecydował się na taką inwestycję? - Kursujące w tej chwili szynobusy są małe, mieszczą fotele dla ok. 65 pasażerów - tłumaczy Moraczewski. - Do dej pory do nowoczesnych szynobusów kolej przyczepiała stare wagony. Nowe będą znacznie wygodniejsze i nie będą odbiegały wyglądem od wagonów motorowych. Ponadto, wyposażenie ich w kabinę maszynisty skróci czas obsługi na stacjach końcowych.

Pojazdy, które kupi urząd, muszą pomieścić co najmniej 65 pasażerów. Zostaną wyposażone w klimatyzację, system monitoringu wnętrza i drzwi wejściowych oraz wydzielony przedział konduktorski. Podstawowy warunek - muszą pasować do jeżdżących już w naszym regionie szynobusów wyprodukowanych przez bydgoski zakład Pesa. Samorząd województwa jest właścicielem 13 takich pociągów, które dzierżawi i użycza prywatnemu przewoźnikowi - Arriva PCC. Konsorcjum ma jeszcze dwa pojazdy dwuczłonowe z Pesy i pięć zmodernizowanych autobusów szynowych wyprodukowanych w latach 80. na Zachodzie.

Wagony będą obsługiwały m.in. linie: Grudziądz - Chełmża - Toruń oraz Chojnice - Tuchola - Wierzchucin - Bydgoszcz. Pierwszy autobus szynowy pojawił się w naszym regionie na trasie Inowrocław-Żnin pod koniec 2002 r. i od razu zrobił furorę. Już po roku eksploatacji władze regionu wyliczyły, że jest niemal o połowę tańszy od zwykłego pociągu. Pojazdy Pesy mają aluminiowe poszycie i spalinowe silniki, dzięki którym mogą mknąć z szybkością do 120 km na godz. Wyposażono je m.in. w wewnętrzny monitoring i tzw. tempomat, czyli automatyczny system utrzymywania stałej prędkości jazdy. Każdy z pociągów, o wymiarach 24,5 m długości i 2,9 m szerokości, może zabrać 170 osób.

źródło: Gazeta Wyborcza

możliwość komentowania została wyłączona