Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Marszałkowie przeciwni zmianom na kolei

Marek Synowiecki, Polskie Radio Szczecin,

dodane przez MQ

Marszałkowie województw podczas konwentu w Mielnie chcą pokazać "czerwoną kartkę" rządowi w rozgrywce o kolejowe przewozy regionalne.
Ministerstwo Infrastruktury dąży do tego, aby samorządy województw przejęły od grupy PKP S.A. spółkę "PKP-Przewozy Regionalne". Negocjacje oraz dyskusja o przyszłości kolei zajmie uczestnikom konwentu dwa dni.

Zgodnie ze znowelizowaną latem ustawą "O komercjalizacji i prywatyzacji PKP", po oddłużeniu spółki "Przewozy Regionalne" jej udziały do końca roku miały przejąć samorządy. Kursujące między województwami pociągi pospieszne, uruchamiane dotychczas przez "Przewozy Regionalne", przejęłaby spółka "PKP-Inter City". Nie zgadza się z tym konwent marszałków.

Jego przewodniczący Władysław Husejko poinformował, że w projekcie stanowiska konwentu, marszałkowie negatywnie zaopiniowali zmiany na kolei. Obawiają się, że po przejęciu udziałów w "Przewozach Regionalnych" trzeba będzie więcej dopłacać z budżetów województw na utrzymanie spółki.

Niepokoi ich również projekt przekazania "Inter City" pociągów pospiesznych. Kontrowersje budzi też ponad miliardowy dług z kilku minionych lat, który obciąża jeszcze "Przewozy Regionalne".

źródło: Polskie Radio Szczecin

brak komentarzy