Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Nadjeżdża muzeum pod parą

AKR, Gazeta Wyborcza,

dodane przez wojtazz

Parowóz i sześć wagonów z wystawą pokazującą powojenne dzieje ziem zachodnich wjedzie 17 listopada na stację w Policach.
"Pociąg do historii" to przedsięwzięcie wrocławskiego Ośrodka "Pamięć i Przyszłość". Parowa lokomotywa ciągnąca towarowe wagony, zaadaptowane na sale wystawowe jeździ po różnych zakątkach Polski. Wystawa pokazuje najważniejsze wydarzenia w powojennej historii ziem zachodnich. Każdy wagon to inna epoka.

W pierwszym ekspozycja opowiada o II wojnie światowej, której konsekwencją była decyzja mocarstw o przesunięciu powojennych granic Polski. Wagon drugi obejmuje czas od 1945 do 1956r, czyli wielkie przesiedlenia i epokę stalinowską. W trzecim wagonie poznajemy czasy gomułkowskiej odwilży, małej stabilizacji, tragedię Grudnia `70 i Polskę Edwarda Gierka. Wystawa w czwartym wagonie ma tytuł "Ziemie niepokorne" i obejmuje czasy od 1976 do 1989r. Wagon piąty to opowieść o ziemiach zachodnich w III RP. Nietypowy jest wagon szósty. Tu zbierane są relacje świadków powojennych wydarzeń, nagrywane ich wspomnienia, kopiowane dokumenty.

Do 14 listopada pociąg stać będzie w Drawsku Pomorskim. 17 listopada skład dojedzie do stacji Police. Wystawę będzie można zwiedzać do 23 listopada.

Ośrodek "Pamięć i Przyszłość" powstał w 2007r. Wśród szczecińskich miłośników historii zdania na temat działalności ośrodka są podzielone. Krytycy zarzucają działającej we Wrocławiu instytucji marginalizowanie Pomorza Zachodniego na rzecz Dolnego Śląska.

źródło: Gazeta wyborcza

możliwość komentowania została wyłączona