Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński kolej

Szybka podróż pociągiem przez Kalisz Pomorski

Krzysztof Bednarek, Głos Koszaliński,

dodane przez wojtazz; zmodyfikowane

PKP Polskie Linie Kolejowe chce zmodernizować linię kolejową z Wałcza przez Kalisz Pomorski do Stargardu Szczecińskiego. Oznacza to, że pociągi, które teraz jeżdżą z prędkością 60 - 80 km na godzinę, będą mogły przyspieszyć do 100 km na godzinę.
To dobra wiadomość dla mieszkańców Kalisza Pomorskiego i okolicznych miejscowości. Teraz przebycie drogi z Kalisza Pomorskiego do Stargardu Szczecińskiego zajmuje dokładnie 72 minuty.

Po modernizacji szynobus będzie jechał 59 minut. Kilkanaście minut, które zaoszczędzą pasażerowie, to niby niewiele. Jednak wskutek modernizacji poprawi się wiele innych parametrów. Przede wszystkim przywrócony zostanie zawieszony przed kilku laty ruch pociągów na trasie z Wałcza do Kalisza Pomorskiego.

Zmodernizowane zostaną trzy przejazdy kolejowe. Po drodze zamontowanych zostanie też 16 wiat przystankowych. Planuje się remont jednego wiaduktu, dwóch mostów i dwóch przepustów.Zaplanowano wymianę prawie 20 tysięcy podkładów kolejowych. Dzięki temu na trasie nie będzie już 19 miejsc, w których wymagane jest ograniczenie prędkości. Te działania powinny poprawić bezpieczeństwo i komfort jazdy.

- Dosyć często jeżdżę z synem do szpitala w Wałczu. Syn nie może jeździć autobusami ze względu na chorobę lokomocyjną. Jazdę pociągiem znosi dużo lepiej. Ta inwestycja bardzo mi odpowiada - powiedziała nam Krystyna Janicka, mieszkanka gminy Kalisz Pomorski.

Prace kosztować będą około 40 mln złotych. Kolej ma już zagwarantowane prawie 5 mln euro dotacji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.
- Do końca września 2009 roku gotowy będzie projekt techniczny. Prace rozpoczną się w czwartym kwartale przyszłego roku. Inwestycja zakończona zostanie w połowie 2011 roku - powiedziała nam Romana Nakoneczna, rzecznik Oddziału Regionalnego PLK S.A. w Szczecinie.

źródło: Głos Koszaliński

możliwość komentowania została wyłączona