Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

z kraju artykuł

Trójmiasto: W Sopocie kolej na nowy dworzec

Michał Jamroż, Jowita Kiwnik, Gazeta Wyborcza,

dodane przez MarcinB

Sopot będzie miał nowy dworzec kolejowy. Zostanie zbudowany w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego - tak jak powstające obecnie Centrum Haffnera.
W piątek sopoccy urzędnicy podpisali z PKP porozumienie dotyczące nowej inwestycji. W preambule obie strony przyznały: "Okolice dworca w Sopocie należą do nieestetycznych i słabo zagospodarowanych, zabudowa tego terenu powstała kilkadziesiąt lat temu i nie stanowi wizytówki miasta, infrastruktura drogowa jest przeciążona i nie spełnia swoich zadań. Sopocianie oczekują zmian, a teren jest idealny pod inwestycję".

Na najbliższej sesji rady miasta, 12 grudnia, sopoccy radni przegłosować mają uchwałę w tej sprawie. - Ten dworzec to nasza największa bolączka - przyznaje prezydent Sopotu Jacek Karnowski. - Już na początku kampanii wyborczej obiecywałem mieszkańcom, że zarówno dworzec, jak i sąsiadujący z nim teren zostaną zrewitalizowane, teraz nadszedł na to czas. Porozumieliśmy się wczoraj z zarządem PKP, będziemy razem szukać inwestora.

Zaraz po podjęciu przez radnych uchwały, zostanie rozpisany przetarg, który wyłoni doradców projektu (prawnego i biznesowego). Mają oni pomagać miastu i PKP podczas poszukiwania i wyboru przyszłego inwestora. Zostanie on wyłoniony w drodze przetargu i wraz z Sopotem i koleją stworzy spółkę celową, która zajmie się budową. Będzie to kolejna po Centrum Haffnera inwestycja realizowana w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.

- To dobra i wypróbowana metoda, która świetnie się sprawdza w wielu krajach, dlatego zarówno naszym, jak i kolei, zdaniem to najlepsza droga do realizacji tej wartej około 100 mln euro inwestycji - mówi Karnowski.

Koszty budowy pokryje inwestor, a po jej zakończeniu stanie się właścicielem terenu, na którym powstanie dworzec i inne obiekty. W zamian za to miasto ma otrzymać m.in. powstałą podczas budowy infrastrukturę komunikacyjną, a PKP pieniądze i część powierzchni dworca pod cele kolejowe (m.in. kasy).

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, 6 stycznia ogłoszony zostanie przetarg na inwestora, którego poznać powinniśmy w połowie przyszłego roku. Sama inwestycja ma się rozpocząć w połowie 2010 r., a zakończyć w 2013 r.

Dzięki inwestycji teren dworca PKP w Sopocie ulegnie diametralnej zmianie. - W okolicy stacji powstaną hotel, biura, sklepy. Powstanie podziemny podjazd do dworca i parking - mówi Karnowski.

źródło: Gazeta Wyborcza

możliwość komentowania została wyłączona