Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

z kraju artykuł

Poznań: Nowy rozkład PKP: nowe pociągi!

Joanna Bosakowska Gazeta Wyborcza,

dodane przez kasiek007; zmodyfikowane

Uwaga, 14 grudnia wchodzi w życie nowy rozkład jazdy PKP.
Roboczą wersję rozkładów można znaleźć na stronie PKP Przewozy Regionalne (www.pr.pkp.pl), Intercity (www.intercity.pl), a także na stronach kolei niemieckich Deutsche Bahn (www.bahn.de). Warto pamiętać, że od 1 grudnia pociągi pospieszne przeszły pod spółkę Intercity, PKP PR zajmuje się już teraz tylko przewozami regionalnymi (czyli podlegają pod nią tylko składy osobowe).

Zbigniew Kryś, dyrektor Wielkopolskiej Spółki Przewozów Regionalnych nie chce jeszcze mówić o szczegółach nowego rozkładu. - Jeszcze dziś z Urzędem Marszałkowskim zapinamy wszystko na ostatni guzik - mówi.

Ale zapewnia, że połączeń regionalnych nie ubędzie. Wręcz przeciwnie, ze strony internetowej PKP PR można już się dowiedzieć, że przybędzie nam w weekendy pociąg z Poznania do Szczecina (w wakacje będzie kursować do Świnoujścia). To skład tzw. przyspieszony, co oznacza, że nie zatrzyma się na niektórych stacjach. Nowe pociągi osobowe będą kursować też przez Poznań w relacjach: Wrocław - Kołobrzeg, Zielona Góra - Szczecin, Toruń - Leszno, Inowrocław - Leszno, Zbąszynek - Konin oraz Głogów - Poznań.

Kolej czekają zresztą w przyszłym roku spore zmiany, bo w styczniu spółkę PKP PR przejmie samorząd województwa. Jerzy Kriger, dyrektor Departamentu Transportu w Urzędzie Marszałkowskim zapewnia: - Kupimy nowoczesne pociągi, będziemy decydować o częstotliwości ich kursowania, liczbie, cenach biletów. Pasażer powinien płacić za standard. Na zakup ok. 30 pociągów elektrycznych Wielkopolska przeznaczy w najbliższych latach aż 100 mln euro. Modernizowane będą także szlaki kolejowe do Wrocławia i Szczecina oraz linie lokalne do Wągrowca oraz do Wolsztyna.

źródło: Gazeta Wyborcza

możliwość komentowania została wyłączona