Informacje
Warszawa: Kolejarze zmieniają plany. Szykuje się większy bałagan
ga, gazeta.pl, TOK FM, PAP,
dodane przez MarcinB
Kolejarscy związkowcy zablokowali nie dworzec Warszawa Centralna, a stację Warszawa Zachodnia. Tę informację przekazał - na chwilę przed samym protestem - Henryk Grymel, szef Sekcji kolejarzy Solidarności. Jak dowiedziało się Radio TOK FM związkowcy trzymali to w tajemnicy by wprowadzić w błąd zarząd PKP. Wcześniej ostrzegali, że zablokują Dworzec Centralny. Według PKP, protest kolejarzy jest nielegalny.
Najnowszy scenariusz protestu, przedstawiony przez organizatorów, to blokada dworca Warszawa Zachodnia. - Myśmy z góry mówili, że przez Dworzec Centralny nic nie będzie przejeżdżało. A w którym miejscu zrobimy akcję... Przez Centralny i tak nic nie przejedzie i tak - mówił radiu TOK FM Grymel.Kolejarscy związkowcy zebrali się na dworcu Warszawa Zachodnia, weszli na tory przy peronie czwartym i ruszyli w kierunku Dworca Centralnego. Jak dodał Grymel, nie jest wykluczone, że nie dojdzie do zablokowania Dworca Centralnego.
- Na peronie czwartym zablokowaliśmy głowicę rozjazdową. W ten sposób chcemy protestować przeciwko rządowym planom pozbawienia nas wcześniejszych emerytur - mówili związkowcy podczas protestu. Obecnie kolejarze, gwiżdżąc i hałasując, idą torami w kierunku dworca Warszawa-Ochota.
Omijajcie Centralny
Nowy scenariusz protestu może poważnie utrudnić życie PKP i podróżującym. Wszyscy nastawieni byli na kilkugodzinną blokadę Centralnego. Teraz został sparaliżowany kolejny duży dworzec.
- Uprzejmie prosimy, aby pasażerowie w godzinach 10:30 - 14:00 omijali Dworzec Centralny i korzystali z dworców Warszawa Zachodnia i Warszawa Wschodnia - to fragment z porannego komunikatu PKP. Na razie nie wiadomo jak bardzo życie podróżującym utrudni zmiana planów związkowców.
Szczegółowe informacje na temat kursowania pociągów i ewentualnych opóźnień można znaleźć pod numerami infolinii: 801 022 007, z telefonów komórkowych i zagranicy: + 48 42 20 55 007, (22) 511 60 03, oraz (22) 94 36 lub (42) 94 36 oraz na stronie internetowej www.pkp.pl. Kolej dodaje, że "pasażerowie, którzy kupili wcześniej bilety na pociąg dotknięty akcją strajkową, mogą zwrócić bilet kolejowy bez dodatkowych potrąceń".
A wszystko przez pomostówki
Związkowcy protestują przeciwko rządowym planom pozbawienia części przedstawicieli ich zawodu prawa do "pomostówek". Po zakończeniu protestu związkowcy chcą złożyć petycję do prezydenta Lecha Kaczyńskiego, aby zawetował ustawę o emeryturach pomostowych. Prezydent ma czas do 15 grudnia na podjęcie decyzji w sprawie ustawy.
Emerytury pomostowe mają objąć ok. 250 tys. osób. Prawo do wcześniejszego odejścia na emeryturę utraci ok. 750 tys. osób, wśród nich m.in. artyści, dziennikarze, część kolejarzy. Ustawa o emeryturach pomostowych ma wejść w życie 1 stycznia 2009 r.
źródło: Gazeta Wyborcza
możliwość komentowania została wyłączona