Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Dworzec Szczecin Główny w 2009 roku

Marek Rudnicki, Głos Szczeciński,

dodane przez Pingwin; zmodyfikowane

Ponad tydzień temu obiecywaliśmy, że pokażemy przypuszczalny wygląd peronów Dworca Głównego w Szczecinie.
A jak to jest w tej chwili. Dworzec Główny w Szczecinie. Do wszystkich peronów prowadzą schody. Niepełnosprawnemu, który porusza się na wózku, muszą towarzyszyć zaprzyjaźnione osoby, które przeniosą go przez schody.

- Dla mnie każdorazowy wyjazd do rodziny do Poznania, to spory kłopot - żalił się nam w ubiegłym tygodniu pan Tadeusz, który porusza się na wózku. - Muszę angażować sąsiada, by transportował mnie po schodach i pomagał wsiąść do pociągu.

Specjalne miejsca na końcu peronu

- Jest możliwość przejścia przez tory, ale rzeczywiście chyba nie każdy o tym wie - tłumaczył nam tydzień temu Ryszard Stachowicz, zastępca dyrektora ds. eksploatacyjnych szczecińskiego zakładu Polskich Linii Kolejowych, którym podlegają perony.

Osoba niepełnosprawna może przekroczyć tory w specjalnym miejscu na końcu peronu. Może też zażądać przy kasie, by ktoś ją odtransportował do pociągu i pomógł do niego wsiąść.

Zapowiadana przebudowa

- Wiosną przyszłego roku ruszy pierwszy etap przebudowy peronów - twierdziła Romana Nakonieczna, rzecznik PKP. - Na każdym peronie zostaną zainstalowane windy, którymi będzie można wjechać na kładkę nad torami. A także winda, którą zjedziemy i wjedziemy na kładkę z ulicy Kolumba.

W tym też etapie zostanie odrestaurowana wiata przykrywająca peron pierwszy. W kolejnym roku wiata ta zostanie wydłużona aż do kładki, która zostanie też przykryta zadaszeniem. Restauracji poddana też zostanie wiata na peronie drugim.

- Oba perony uzyskają nową nawierzchnie i pojawią się tam tablice świetlne informujące o przyjazdach i odjazdach pociągów - dodała Romana Nakonieczna. - Nim więc wybudowane zostanie Szczecińskie Centrum Komunikacyjne, dworcowe perony odzyskają młodość.

Powinno być ładnie i wygodnie

Ma być ładnie, co widać na zamieszczonych wizualizacjach. Skończą się kłopoty nie tylko z transportem z peronu na peron, ale również z aurą. Przestanie nam padać na głowę. W ciągu dwóch lat powstaną windy na każdym peronie.

- Roboty inwestycyjne związane z przebudową kładki nad peronami i budową wind, na wszystkich peronach i na ulicy Kolumba, Oddział Regionalny spółki PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w Szczecinie planuje rozpocząć w przyszłym roku - zapewnia Ryszard Stachowicz, dyr. ds. inwestycji. - W pierwszym etapie będą to winy. W roku następnym zadaszenie kładek.

Planowane jest też odrestaurowanie wiat przykrywających perony pierwszy i drugi oraz wydłużenie wiat aż do kładki. Pojawią się również tablice świetlne informujące o przyjazdach i odjazdach pociągów.

źródło: Głos Szczeciński

możliwość komentowania została wyłączona