Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

z kraju artykuł

Mazowieckie: Koleją do Łodzi znowu dłużej

Krzysztof Śmietana, Gazeta Wyborcza,

dodane przez MarcinB

Tylko przez kilkanaście miesięcy pasażerowie pociągów z Warszawy do Łodzi będą się cieszyć szybszym przejazdem. W połowie przyszłego roku zaczyna się kolejny etap remontu torów i składy znowu będą się wlec.
Od czerwca tego roku po zakończeniu remontu odcinka torów za Skierniewicami podróż z Warszawy do Łodzi trwa półtorej godziny. To blisko 30 minut krócej niż przed modernizacją. Czas przejazdu wynosi zatem tyle, co przed drugą wojną światową, gdy kolej dość szybko się rozwijała. Pasażerowie długo jednak nie nacieszą się szybszą jazdą. Latem przyszłego roku ma się zacząć się kolejny etap remontu torów na tej trasie - tym razem między Warszawą i Skierniewicami. Czas przejazdu ma się wydłużyć o 15-20 minut. Utrudnienia potrwają aż trzy lata.

- Po zakończeniu robót przejazd z Warszawy do Łodzi skróci się do 65 minut - zapowiada Jerzy Janeczek, zastępca szefa regionalnego oddziału Polskich Linii Kolejowych. W ramach modernizacji ma powstać także obiecywany od blisko 30 lat przystanek Ursus Niedźwiadek, dzięki któremu okoliczni mieszkańcy będą mogli szybko dostać się do centrum Warszawy.

Spółka PKP PLK zapowiada także kolejne remonty w Warszawie i okolicach. Wiosną ma się zacząć przebudowa torów i peronów na Dworcu Gdańskim. Wreszcie powstanie przejście podziemne do stacji metra i w stronę Żoliborza. W ciągu roku mają zostać zbudowane nowe przystanki kolejowe przy ul. Powązkowskiej i przy centrach handlowych Wola Park na Górczewskiej i Fort Wola na Połczyńskiej. Będzie można z nich dojechać m.in. do Dworca Gdańskiego.

Kolejarze zarzekają się, że wreszcie zacznie się budowa tunelu na lotnisko Okęcie. Z ponaddwuletnim opóźnieniem czeska firma Sudop oddała projekt połączenia. Okazało się, że nadal ma on wady. Według dyrektora Janeczka dokumentacja będzie jeszcze poprawiana w czasie robót. Twierdzi jednak, że to nie wydłuży prac, które mają się zakończyć w 2011 r.

PKP PLK będzie też kontynuować remont torów w kierunku Gdańska. Przebudowa najbardziej zniszczonego odcinka z Warszawy do Nasielska ma się zakończyć dopiero w 2011 r., ale według kolejarzy już od następnego rozkładu podróż do Trójmiasta powinna się skrócić o 20-30 minut. Na razie jednak pasażerowie narzekają na anulowane kursy i liczne spóźnienia.

źródło: Gazeta Wyborcza

możliwość komentowania została wyłączona