Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

z kraju artykuł

Śląskie: Nasza-klasa kolejowa. Ludzie walczą o pociągi

Tomasz Głogowski, Gazeta Wyborcza,

dodane przez kasiek007

Imię: Linia kolejowa, nazwisko: Bytom-Gliwice, wiek: 99 lat, telefon: ukryty. Pasażerowie stworzyli na portalu Nasza-klasa profil połączenia kolejowego pomiędzy Bytomiem a Gliwicami. Chcą wspólnie domagać się przywrócenia obciętych połączeń.
W sobotę napisaliśmy, że na wieści o likwidacji lub ograniczeniu ponad 140 połączeń kolejowych zareagowali pasażerowie. W naszym regionie powstało już siedem obywatelskich komitetów obrony kolei. Studenci, urzędnicy, pracownicy naukowi, uczniowie szkół średnich skrzykują się i chcą wymusić na marszałku przywrócenie przynajmniej niektórych zlikwidowanych linii.

Okazuje się, że w walce o pociągi pasażerowie wykorzystali też popularny portal Nasza-klasa. Powstały już dwa profile linii przeznaczonych do likwidacji: Katowice-Kozłów oraz Bytom-Gliwice. - Uratujmy te pociągi wspólnymi siłami - piszą ludzie i zapraszają się do listy znajomych obydwu połączeń.
Pierwsza na Naszej-klasie pojawiła się linia Katowice-Kozłów, gdzie zlikwidowano połowę pociągów. Na pomysł wpadł Tomek, internauta z niewielkiej miejscowości Tunel. - Zawalczmy wspólnie o ich przywrócenie - napisał dwa tygodnie temu Tomek i czekał na odzew.

To, co stało się potem, przerosło jego najśmielsze oczekiwania. Do sympatyków i znajomych linii kolejowej zaczęli dołączać ludzie z Olkusza, Wolbromia, Sławkowa, Dąbrowy Górniczej, Sosnowca, Katowic oraz wielu innych miejscowości w województwie śląskim i małopolskim. Lista znajomych szybko urosła do 733 osób. I ciągle przybywają nowe. - W imieniu wszystkich napisaliśmy petycję do małopolskiego i śląskiego urzędu marszałkowskiego, by przywrócili pociągi - mówi Tomek.

Pomogło! Kilka dni temu kolej zdecydowała, że na początek wróci sześć pociągów na trasie z Katowic do Kozłowa, a niewykluczone, że pojawią się też kolejne cztery połączenia. Negocjacje trwają.

Swój profil na Naszej-klasie ma też linia Bytom-Gliwice, gdzie od 10 stycznia kursuje zaledwie 16 pociągów (gdy prawie rok temu reaktywowano połączenie, pociągów było 48). To zasługa Damiana Skibińskiego, licealisty z Bytomia, który włożył mnóstwo pracy i zapału, by skrzyknąć w internecie pasażerów i sympatyków tego połączenia. - Na początku wyszukiwałem na Naszej-klasie ludzi z Bytomia i Gliwic i wysyłałem do nich zaproszenia, by przyłączyli się do znajomych. A potem już samo poszło. Ludzie zaczęli nawzajem przekazywać sobie ten profil - mówi Damian.

Linia Bytom-Gliwice na portalu dopiero raczkuje, bo pojawiła się kilka dni temu. Wśród znajomych jest już 16 osób, w tym Krzysztof Kuś. - Piszemy do marszałka maile z prośbą o przywrócenie tych pociągów. Fajnie, że spotkaliśmy się na Naszej-klasie - mówi Kuś.

źródło: Gazeta Wyborcza

możliwość komentowania została wyłączona