Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

z kraju artykuł

Pomorskie: Jedziesz pospiesznym, więcej płacisz za rower

Michał Szymajda, Głos Pomorza,

dodane przez kasiek007

Dwa razy więcej kosztuje przewóz roweru w pociągach pospiesznych. Jakby tego było mało, pociągów przystosowanych do przewozu rowerów jest wciąż jak na lekarstwo.
Do pierwszego grudnia ubiegłego roku miłośnicy jednośladów chcący przewieźć swoje rowery w pociągach pospiesznych płacili jedynie 4,50 złotego. Teraz muszą zapłacić dwa razy więcej - aż 9 złotych.

- Byłem bardzo zaskoczony, kiedy okazało się, że za rower, który chciałem przewieźć, muszę zapłacić dziewięć złotych. Kasjerka powiedziała, żebym się przyzwyczaił, bo tak już teraz będzie - mówi Tomasz Lipiński, mieszkaniec Słupska studiujący w Gdańsku.

Z chwilą, kiedy pociągi pospieszne dostały się pod skrzydła kolejowej spółki PKP Intercity, zaczął w nich obowiązywać regulamin przewozu taki sam, jak w pociągach ekspresowych. Chociaż firma zapewniała, że nic się nie zmieni, okazało się, że administracyjne zmiany jednak uderzyły w klientów.

- Takie są przepisy i przynajmniej na razie nie będziemy ich zmieniać tylko dla pociągów pospiesznych - powiedziano nam w siedzibie PKP Intercity.

Mimo że dziewięć złotych to niemało, wagonów przygotowanych do przewozu rowerów jest wciąż jak na lekarstwo. Kiedy ich nie ma, rowerzyście pozostaje jedynie wprowadzić rower do ostatniego wagonu.

Tam, nie spuszczając go z oka, musi przetrwać podróż na stojąco, mimo że ma bilet na miejsce siedzące.

Wiosną z pewnością przybędzie rowerzystów, którzy przeklinając kolej, zapłacą znacznie więcej za jej wątpliwej jakości usługi.

Okazuje się, że wyjeżdżając ze Słupska koleją i zabierając ze sobą jednoślad, trzeba mieć się na baczności, ponieważ nigdy nie wiadomo, ile za rower trzeba będzie zapłacić. Różne stawki obowiązują bowiem w pociągach pospiesznych, osobowych i w składach Szybkiej Kolei Miejskiej.

Najtaniej jest w pociągach osobowych, gdzie bilet na przewóz roweru kosztuje nadal 4,50 zł bez względu na liczbę przejechanych kilometrów. Drożej jest natomiast w SKM, gdzie koszt przewozu roweru zmienia się w zależności od liczby pokonywanych kilometrów. Na przykład za jego przewóz ze Słupska do Gdańska zapłacimy 8,60 złotego.

Na szczęście latem SKM zawsze wprowadza promocję, dzięki której rower przewieźć można, nie płacąc za niego ani grosza.

źródło: Głos Pomorza

możliwość komentowania została wyłączona