Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

z kraju artykuł

Warszawa: Studenci walczą o ulgi na PKP

Wojciech Karpieszuk, Gazeta Wyborcza,

dodane przez kasiek007

Studenci w całej Polsce zbierają podpisy o przywrócenie 49- proc. ulgi na przejazdy PKP. Jeżeli zbiorą ich 100 tys., to parlamentarzyści zagłosują nad ich pomysłem.
Pod koniec grudnia studenci zarejestrowali u marszałka Sejmu komitet inicjatywy ustawodawczej. Mają trzy miesiące na zebranie 100 tys. podpisów. To konieczne, aby nad ich pomysłem zagłosowali parlamentarzyści.

Podpisy zbiera cała Polska. W Warszawie zjednoczyły się samorządy największych uczelni. Wczoraj przed Dworcem Centralnym studenci symbolicznie podarli bilet z ulgą 37 proc., którą w 2001 r., szukając oszczędności, wprowadził minister finansów Marek Belka.
Domagają się, aby obowiązywała 49-proc. zniżka na przejazdy kolejowe i autobusowe. - Jestem z Kielc. Do domu jeżdżę co tydzień. Na jednym bilecie tracę ok. 5 zł. Rocznie wychodzi ponad 200 zł - kalkulowała Anna Rożek z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. - Dla wielu studentów to poważne pieniądze.

Paweł Szefernaker, który odpowiada za akcję w stolicy, dodał, że o przywróceniu ulgi z sympatią wypowiedział się na spotkaniu ze studentami UJ premier Tusk. Projekt popierają też posłowie PiS. - Jest więc szansa, że nasz projekt będzie przegłosowany w Sejmie - stwierdził. Z jego rachunków wynika, że dopłaty do biletów kosztowałyby w tym roku skarb państwa ok. 350 mln. zł.

źródło: Gazeta Wyborcza

brak komentarzy