Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

z kraju artykuł

Białystok: Kolejarze mają problem

Ewa Sokólska, Gazeta Wyborcza,

dodane przez kasiek007

Co piąty pracownik spółki PKP Cargo może wkrótce stracić pracę. W samym Białymstoku do zwolnienia jest 130 osób.
- Atmosfera w zakładzie jest bardzo napięta. Ludzie przychodzą do nas i pytają, co będzie. Nie wiem, co mam im odpowiadać. Zarząd o niczym nas nie informuje - narzeka Jerzy Stepaniuk z branżowych związków zawodowych. - Decyzje związkowe również zapadają na szczeblu krajowym. Jeśli "góra" zdecyduje się na strajk, Białystok będzie strajkował.

Obecnie PKP Cargo Podlaski Zakład Spółki zatrudnia ok. 1300 osób. Zwolnionych ma zostać co najmniej 130 osób, a kilka tysięcy pracowników może zostać wysłanych na bezpłatne urlopy.
Według bardzo pesymistycznych prognoz ekspertów spółka może ponieść w tym roku straty sięgające nawet 1 mld zł. O katastrofalnej sytuacji w firmie poinformowano Ministerstwo Infrastruktury oraz szefa rządu.

- PKP Cargo to moloch. Dlatego bez restrukturyzacji zakład nie podniesie się z kryzysu - przyznaje Jacek Wnukowski, rzecznik prasowy PKP Cargo. - Musimy intensywnie dostosować koszty do zmniejszających się przychodów. Plan ratunkowy jest już gotowy od kilku miesięcy. Obecnie trwają rozmowy ze związkami zawodowymi m.in. na temat skali zwolnień. Jednak jest jeszcze za wcześnie by mówić o konkretach.

PKP Cargo ma 49-proc. udział w rynku przewozów towarowych, jeśli uwzględnić masę przewożonych towarów, oraz prawie 74-proc., jeśli wziąć pod uwagę tzw. tonokilometry, czyli zarówno masę, jak i odległość, na jaką są wożone ładunki. PKP Cargo Podlaski Zakład Spółki jest jedną z największych tego typu firm w Polsce. Obszarem działania obejmuje woj. podlaskie, warmińsko-mazurskie i część woj. mazowieckiego. Zakład prowadzi obsługę ruchu pasażerskiego (Intercity i przewozów regionalnych), towarowego oraz przejść granicznych, m.in.: Kuźnica - Grodno, Czeremcha Wysokie Litewskie, Trakiszki.

źródło: Gazeta Wyborcza

możliwość komentowania została wyłączona