Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

z kraju artykuł

Mazowieckie: Kolej wygra z wandalami na Powiślu?

Krzysztof Śmietana, Gazeta Wyborcza,

dodane przez kasiek007

Grafficiarze zdążyli już zabazgrać świeżo wyremontowany budynek dworca PKP Warszawa Powiśle. Kolejarze zapowiadają walkę z wandalami. Nie wiadomo kto ją wygra.
Oprócz Dworca Powiśle dawny blask udało się przywrócić też budynkowi z kasami na stacji Warszawa Ochota. Obydwa są uważane za wybitne dzieła architektury lat 60. ubiegłego wieku. Halę dworcową na Ochocie już kilka tygodni temu udostępniono pasażerom. Teraz ma być otwarty dworzec z kasami na Powiślu.

Tego ostatniego budynku nie oszczędzają wandale. Na lśniącej elewacji pojawiło się świeże graffiti. Widać je też przy zejściu na perony. Coś takiego jest nie do pomyślenia w metrze, gdzie wszelkie bazgroły są natychmiast usuwane.

Kolej zarzeka się jednak, że tego tak nie zostawi. - W najbliższych dniach bazgroły na stacji Powiśle zostaną usunięte. Nałożymy tam powłokę "antygraffiti". PKP podpisały już umowę z firmą czyszczącą, której obowiązkiem będzie usuwanie graffiti w ciągu 12 godzin od momentu pojawienia się na budynkach - zapowiada Michał Wrzosek, rzecznik PKP.

Modernizacja stacji Powiśle ma być kontynuowana. Do końca lutego na schodach zostaną zamontowane ruchome platformy dla niepełnosprawnych. Będą też zainstalowane elektroniczne wyświetlacze z informacjami dla podróżnych.

Niestety, nic się nie zmieniło na poziomie peronów, którym zawiaduje inna spółka kolejowa: PKP Polskie Linie Kolejowe. Tu dwa lata temu prowadzono wprawdzie remont, ale już dawno betonowe konstrukcje i przejście podziemne zostały zamalowane bazgrołami.

- Pierwsze z nich pojawiły się już po dwóch dniach od zakończenia prac. Niestety, nie da się tam nanieść powłoki antygraffiti, bo tamtejsze konstrukcje mają chropowatą powierzchnię. Obiecuję jednak, że na wiosnę zamalujemy bazgroły - mówi Jan Telecki z Zakładu Linii Kolejowych.

Zarówno na Powiślu, jak i na Ochocie działają kamery, które są podpięte do monitoringu na Dworcu Centralnym. Swym zasięgiem obejmują teren przy dworcu i tylko część peronów.

Teraz kolej zapowiada, że zabierze się też do remontu dolnego budynku na stacji Powiśle, który ma charakterystyczny kształt grzybka. Budynek zostanie wydzierżawiony na sklep lub kiosk.

źródło: Gazeta Wyborcza

możliwość komentowania została wyłączona