Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

z kraju artykuł

Pomorskie: Trwa walka o podniesienie peronów na dworcu w Słupsku

Zbigniew Marecki,

dodane przez kasiek007

Być może we wtorek dowiemy się, kiedy spółki kolejowe zdecydują się tak podnieść perony na słupskim dworcu PKP, aby pasażerowie mogli bez strachu wsiadać do pociągów.

Perony na słupskim dworcu PKP od lat denerwują pasażerów. Właściwie nie ma tygodnia, abyśmy nie odbierali telefonów od zdenerwowanych słupszczan, którzy nie mogą się pogodzić z tym, że perony są bardzo wysokie, a przez to niebezpieczne.

- Niedawno odprowadzałam teściową na pociąg do Warszawy. To jest starsza kobieta. Porusza się przy pomocy kuli - opowiada Halina Dziekańska ze Słupska.
- Dla niej wsiadanie do pociągu na słupskim dworcu było prawdziwą udręką. Musiała się wręcz wdrapywać do wagonu. Bez mojej pomocy nie dałaby sobie rady, a nawet mogłaby spaść między peron a wagon, gdyby noga ześlizgnęła się jej ze schodka.

Według naszej czytelniczki stan słupskich peronów świadczy o prowincjonalizacji naszego dworca.

- W Warszawie taka sytuacja byłaby nie do pomyślenia. Nasze miasto widocznie nie jest ważne dla kolei - uważa kobieta.

Podobne opinie usłyszeliśmy także od osób całkowicie sprawnych, które też mają problemy z wejściem do wagonu, gdy perony są oblodzone, a pociągi szybko ruszają w dalszą drogę.

Ich uwagi docierały także do słupskiego ratusza. Jak się dowiedzieliśmy, w tej sprawie doszło do spotkania prezydenta Słupska z Adamem Neumannem, zastępcą dyrektora Rejonu Gdańskiego PKP oraz Mariuszem Wiórkiem, dyrektorem Biura Nieruchomości Strategicznych PKP.

- W czasie dyskusji usłyszeliśmy, że szefowie PKP będą się starali doprowadzić do takiej zmiany w ułożeniu peronów, aby stały się wygodniejsze dla pasażerów. Ma to nastąpić w ciągu kilku miesięcy - mówi Marek Sosnowski z biura prasowego prezydenta Słupska.Władze dworca już zaczęły działać w tej sprawie.

- Na razie chcę doprowadzić do tego, aby szefowie firm, które odpowiadają bezpośrednio za stan dworca PKP, jednoznacznie się zdeklarowali, co są w stanie zrobić - powiedział nam dyrektor Neumann.

Spotkanie ma się odbyć w najbliższy wtorek na dworcu w Słupsku. Uczestniczyć w nim będą dyrektorzy spółek Intercity oraz Polskich Linii Kolejowych, bo to im podlegają perony na naszym dworcu.

- O naszych ustaleniach poinformujemy pisemnie prezydenta miasta. Postaramy się to zrobić szybko, aby prezydent o planach spółek mógł poinformować w środę radnych, którzy także interesują się kwestią peronów - dodał Neumann.
O ustaleniach szefów kolejowych spółek zostanie także poinformowana nasza redakcja. Wtedy również powrócimy do tej bulwersującej sprawy.

źródło: Głos Pomorza

możliwość komentowania została wyłączona