Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

z kraju artykuł

Białystok: Pociągiem do Małkini nie dojedziesz

tuli, Gazeta Wyborcza,

dodane przez ADIK

Zmiany w rozkładzie jazdy podlaskich pociągów. Ten z Białegostoku do Małkini skróci trasę, mniej będzie połączeń do Kuźnicy Białostockiej. Jest za to niemal pewne, że w marcu pociągiem osobowym dojedziemy do Warszawy.
Co roku o tej porze kolej weryfikuje zatwierdzony w grudniu nowy rozkład jazdy. Największa zmiana to taka, że ze stolicy Podlasia nie dojedziemy już do Małkini. Urzędy marszałkowskie podlaski i mazowiecki nie dogadały się w sprawie współfinansowania tych połączeń. Dlatego od lutego pociąg relacji Białystok - Małkinia zakończy swoją trasę w Szepietowie.

Samorząd województwa mazowieckiego tłumaczy:

- Odstąpiliśmy od realizacji przewozów na tym odcinku ze względu na niską frekwencję podróżnych. W przypadku znaczącego wzrostu liczby pasażerów na odcinku Małkinia - Czyżew, ze względu na interes społeczny [część osób dojeżdża do pracy -red.] gotowi jesteśmy podjąć współpracę - wyjaśnia Marta Milewska rzecznik prasowy mazowieckiego urzędu marszałkowskiego.

Kolejne korekty dotyczą pociągów do Kuźnicy Białostockiej. Z rozkładu znikają dwa pociągi relacji Sokółka - Kuźnica Białostocka (jeden odj. z Sokółki godz. 10.58, drugi odj. z Kuźnicy godz. 10.30), dwa relacji Kuźnica Białostocka - Białystok (odj. 4.20 i godz. 12.25) i jeden Białystok -Kuźnica Białostocka (odj. 19.05).

- Realizujemy tyle połączeń, na ile starcza nam pieniędzy - mówi krótko Elżbieta Załuska dyrektor podlaskiego PKP Przewozy Regionalne.

Kolej finansowana jest przez urząd marszałkowski. Zdaniem Jana Kwasowskiego rzecznika prasowego urzędu, kolej narzekać nie powinna, bo samorząd daje więcej pieniędzy, niż zakładał. - Na ten rok mieliśmy przygotowane ponad 13 mln zł, ostatecznie dajemy 15,5 mln zł. Tłumaczenia kolei, że brakuje pieniędzy, są bezzasadne. Być może likwiduje połączenia, bo przegrywa z konkurencyjnymi prywatnymi przewoźnikami - kwituje. I dodaje, że wczoraj zarząd województwa zdecydował o zakupie w tym roku czterech szynobusów; pierwszy pojawi się na Podlasiu w kwietniu.

Jedyną dobrą wiadomością jest fakt, że od marca zacznie kursować weekendowy pociąg osobowy z Białegostoku do Warszawy.

źródło: Gazeta Wyborcza

brak komentarzy