Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

z kraju artykuł

Białystok: Cięcia na kolei

eve, Gazeta Wyborcza,

dodane przez kasiek007; zmodyfikowane

Dwustu pracowników białostockiej spółki PKP Cargo wkrótce straci pracę, a ponad stu zostanie wysłanych na tzw. postojowe. Pierwsze wypowiedzenia już zostały wręczone.
O tym, że PKP Cargo jest na skraju zapaści, pisaliśmy w ubiegłym tygodniu. W wyniku zmian restrukturyzacyjnych liczba zakładów Cargo w całym kraju została zmniejszona z 42 do 16. Poza likwidacją części regionalnych spółek firma pozbywa się również nieruchomości. Planuje także gigantyczne zwolnienia. W skali kraju mówi się o redukcji nawet 5 tys. etatów.

Początkowo w Białymstoku pracę miało stracić 130 osób, teraz szefostwo białostockiej spółki poinformowało związki zawodowe o jeszcze większych cięciach.
- Co najmniej 200 ludzi ma odejść, a 10 proc. załogi zostanie wysłanych na tzw. postojowe, które wynosi 60 proc. dziennej stawki. To dramat. Atmosfera w zakładzie jest koszmarna - mówi Jerzy Stepaniuk z branżowych związków zawodowych.

Redukcje mają rozpocząć się jak najszybciej. Ale - jak zapewnia Stefaniuk - nie wcześniej niż przed ustaleniem pakietu socjalnego dla zwalnianych pracowników. Według ekspertów skala zwolnień mogłaby być jeszcze wyższa, gdyby PKP Cargo nie przekazało w ubiegłym roku PKP Intercity i PKP Przewozy Regionalne części lokomotyw wraz z 5 tys. pracowników.

Obecnie białostocki oddział Cargo pod względem zatrudniania oraz ilości przewożonych ładunków jest jednym z najmniejszych w kraju. Koncentruje się głównie na przewozach towarowych.

źródło: Gazeta Wyborcza

brak komentarzy