Informacje
Rewal chce ratować kolej wąskotorową
Agnieszka Grabarska, Głos Szczeciński,
dodane przez hubertdz
Małe galerie sztuki, stylowe kawiarenki a nawet wypożyczalnie rowerów, mają się znaleźć w zespole zabudowy dworcowej po gruntownym odnowieniu Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej.
Gmina Rewal, przystąpiła właśnie do realizacji programu, ratującego zabytki kolejnictwa na Pomorzu. Wcześniej istniało zagrożenie, że kolejowa infrastruktura może trafić nawet do Afryki.Wywalczyli tory
Po ponad ośmioletnich staraniach jest już pewne, że kolejowy szlak nie tylko zostanie na miejscu, ale też odzyska dawną świetność. Na odnowienie budynków i infrastruktury, gmina przeznaczyła prawie 34 mln zł. Ponad 13 mln zł udało się pozyskać ze środków unijnych.
Pierwsze rozmowy z PKP, rozpoczęły się jeszcze w 2001 roku. Istniała wówczas groźba, że po likwidacji zakładu który administrował Gryficką Koleją Wąskotorową, część infrastruktury technicznej trafi w ręce prywatnego inwestora i zostanie wywieziona do Afryki.
Dlatego rok później, gmina podjęła decyzję o przejęciu majątku ruchomego i nieruchomości od PKP S.A. Podpisana została umowa użyczenia, dzięki której gmina Rewal uzyskała prawo bezpłatnego używania budynków służących eksploatacji linii kolejowej wąskotorowej.
Kolejnym krokiem, było nieodpłatne przejęcie prawa użytkowania wieczystego działek, zajętych przez linię kolejową na terenie gminy. Dzięki temu, w sezonie letnim, kolejka mogła bez przeszkód wozić już turystów.
Dworce w stylu retro
Jednocześnie rozpoczęły się prace nad programem rewitalizacji Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej. Dokument prognozuje remont zabytkowej linii do 2015 roku i opisuje poszczególne etapy odnowy dworców i peronów na trasie Gryfice - Rewal - Trzebiatów.
- Jest już złożona dokumentacja techniczna na remont linii kolejowej od Pogorzelicy do Trzęsacza - mówi Hanna Nowak z Centrum Informacji, Promocji i Rekreacji w Rewalu. - Ten sześciokilometrowy odcinek będzie robiony w pierwszej kolejności.
Swoją świetność mają też odzyskać dworcowe budynki, których wnętrza urządzone będą w stylu retro. Do dyspozycji turystów oddane zostaną stylowe kawiarenki, punkty informacji turystycznej, poczekalnie z małymi galeriami sztuki a nawet gościnne pokoje. W Rewalu siedzibę będzie mieć także biblioteka i czytelnia ze zbiorami dotyczącymi kolejnictwa. W Pogorzelicy i Trzęsaczu, powstaną wypożyczalnie rowerów.
Skansen i praca
- W Zachodniopomorskiem, niewiele jest ofert turystycznych wykorzystujących zabytki techniki - przekonują autorzy projektu.
- Rewitalizacja zabytkowej linii Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej uatrakcyjniłaby ofertę turystyczną naszego województwa.
Dlatego odnowiona linia, miałaby także spełniać funkcje edukacyjne. Mają być organizowane być specjalne kursy na temat historii kolei, oraz gotowe pakiety turystyczne. Istnieje także pomysł, aby w Pogorzelicy stworzyć skansen taboru kolejowego.
Wdrażany program zakłada jednocześnie podwojenie liczby pracowników. Obecnie w sezonie przy obsłudze kolei pracuje 15 osób. Obliczono, że z przejazdów koleją wąskotorową korzysta wówczas 70 tysięcy turystów.
źródło: Głos Szczeciński