Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

z kraju artykuł

Śląskie: Producent pociągów spóźnił się z flirtem

Tomasz Głogowski,Gazeta Wyborcza,

dodane przez kasiek007

Województwo śląskie będzie się domagać 1,9 mln zł odszkodowania od firmy Stadler Polska za flirty. Nie chodzi o to, że pociągi zepsuły się na mrozie. Poszło o opóźnienia w dostawie. Nowe składy miały być u nas w czerwcu, a dotarły dopiero w grudniu.
Choć pasażerowie bardzo polubili nowoczesne flirty jeżdżące między Tychami Miastem a Katowicami, to produkująca je firma Stadler Polska zapewne nie wspomina zbyt dobrze współpracy z naszym województwem. Nie dość, że kilka tygodni temu w czasie siarczystych mrozów zepsuły się dwa z czterech flirtów (wysiadły tzw. falowniki, niewielkie elementy silnika), a sprawa stała się głośna, nie robiąc Stadlerowi dobrej reklamy, to jeszcze Śląski Urząd Marszałkowski podjął właśnie decyzję, że będzie domagał się od producenta 1,9 mln zł odszkodowania.

Nie chodzi jednak o pechową awarię, ale o opóźnienia w dostawie pociągów. Zgodnie z umową podpisaną między PKP Przewozami Regionalnymi a Śląskim Urzędem Marszałkowskim, który na zakup pociągów dał 90 mln zł, wszystkie maszyny miały wyjechać na trasę 1 października zeszłego roku. Początkowo zakładano nawet, że dojdzie do tego już w czerwcu, ale nic z tego nie wyszło, bo pierwszy skład wyprodukowany w siedleckiej fabryce Stadlera przyjechał na Śląsk dopiero w listopadzie, a ostatni w grudniu. Choć firma tłumaczyła się, że opóźnienia to wina kłopotów z uruchomieniem nowej fabryki w Siedlcach, naszych urzędników to nie przekonało. - Będziemy się starać o odszkodowanie, bo się nam należy. Umowa, którą podpisaliśmy z producentem, zakładała kary finansowe za niedotrzymanie terminów dostaw - mówi Piotr Spyra, członek zarządu województwa śląskiego.
Czy Stadler zapłaci? Tego jeszcze nie wiadomo. - Nie znamy stanowiska urzędu marszałkowskiego i nie możemy się do niego ustosunkować - mówi Stanisław Skalski, dyrektor ds. handlowych Stadlera Polska.

źródło: Gazeta Wyborcza

możliwość komentowania została wyłączona