Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Znikną szynobusy zakupione od niemieckich kolei

Sławomir Włodarczyk, Głos Koszaliński,

dodane przez margor; zmodyfikowane

Zachodniopomorski Zakład Przewozów Regionalnych zapowiedział, że kupione cztery lata temu maszyny zjadą z torów najpóźniej w 2011 roku.
Mimo krótkiego okresu eksploatacji na torach Pomorza Zachodniego, siedem zestawów kupionych przez Urząd Marszałkowski za kwotę 200 tys. euro, z powodzeniem zastąpiły klasyczne składy pociągów, m.in. na trasach ze Szczecina do Szczecinka, Kołobrzegu, a od dwóch lat, na reaktywowanym szlaku ze Stargardu do Kalisza Pomorskiego.

- Są szybsze i wygodniejsze - zachwala Elżbieta Lipińska, naczelnik sekcji przewozów pasażerskich stacji PKP w Szczecinku. - Każdy ma 160 miejsc siedzących. Są też miejsca na większy bagaż, np. rowery czy wózki dziecięce, które można zabezpieczyć przy pomocy specjalnych uchwytów. Kabina maszynisty jest bardziej przestronna, niż w spalinowozie.

Niestety, maszyny mają już ponad 20 lat. W latach 90., jeszcze w służbie kolei niemieckiej, przeszły gruntowne modernizacje. Ostatnio szynobus łączący stolicę województwa z poligonem drawskim uległ awarii. Kolej musiała zorganizować zastępczą komunikację autobusową.

Zdaniem dyrektora ZZPR Andrzeja Chańko, szynobusy spłaciły się już w ciągu kilku pierwszych miesięcy eksploatacji. Dzięki zaoszczędzeniu w 2005 roku ponad 3 mln zł w budżecie województwa było możliwe wówczas przywrócenie ok. 30 połączeń kolejowych w regionie.

Urząd Marszałkowski zamierza kupić nowe szynobusy, co najmniej 11-12 sztuk. Pieniądze mają pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Obecnie trwają przetargi na wykonanie studium wykonalności zakupu nowych maszyn. Przetarg na ich dostawę mógłby być ogłoszony pod koniec tego roku.

źródło: Głos Koszaliński

brak komentarzy