Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Nowy dworzec jednak powstanie?

Andrzej Kulej, Stetinum.pl,

dodane przez hubertdz

PKP zapewnia, że budowa nowego dworca w Szczecinie nie jest zagrożona. Jeszcze w tym roku ma się rozpocząć szukanie inwestora.
Koncepcja przebudowy powstała w 2006 r. Zakłada m.in. budowę nad peronami nowoczesnego dworca wraz z centrum handlowo-usługowo-rozrywkowym i 26-piętorowego biurowca. Wstępne formalności zostały już załatwione: zarząd PKP ma memorandum z raportem rynkowym, analizą potencjału i warunkami lokalizacji. Koncepcja została uzgodniona z miastem i wojewodą. Teraz można szukać inwestora, który w zamian za wykorzystanie części komercyjnej zrealizuje inwestycję. Budowa miałaby kosztować kilkaset mln zł. Jednak w związku z kryzysem finansowym coraz częściej pojawiają się informacje, że kolej wycofała się z realizacji projektu. PKP zaprzecza.

- PKP nie wycofuje się z tego projektu. Jeszcze w tym roku zaczniemy szukać inwestora, ale nie potrafię powiedzieć kiedy dokładnie. Może być pewne przesunięcie w czasie, bo podobne działania prowadzimy dla kilku dworców – wyjaśnia Michał Wrzosek, rzecznik prasowy PKP. – Po znalezieniu inwestora, jeszcze w tym roku moglibyśmy zacząć rokowania odnośnie realizacji tej inwestycji. Z doświadczenia wiem, że mogą potrwać nawet do półtora roku.

Jak twierdzi Michał Wrzosek, przy optymistycznym założeniu budowa mogłaby się zakończyć po czterech latach od zakończenia negocjacji z wykonawcą. Jednak czy w obecnej sytuacji na rynku nieruchomości możliwe jest znalezienie inwestora dla tak dużego projektu?

- Wyjściem może być podzielenie projektu na mniejsze i szukanie odrębnych podmiotów do każdego z nich – twierdzi Przemysław Budnik, prezes Ingeno Consult BPK Sp. z o.o., która na zlecenie miasta i PKP opracowała koncepcję budowy nowego dworca.

Oprócz budowy nowego dworca nad peronami koncepcja zakłada m.in. budowę 26-piętrowego biurowca w miejscu lokomotywowni i nowego placu dworcowego przed nim. Zgodnie z założeniami ma pełnić funkcję centrum komunikacyjnego z przystankami tramwajowymi i autobusowymi, postojem taksówek. Od targowiska Tobruk przez ul. Potulicką miałyby stanąć hotele, biurowce, obiekty handlowe i usługowe. Obecny dworzec miałby być przeznaczony pod handel i usługi, a przy nabrzeżu miałaby się znaleźć przystań białej floty. Przebudowane mają być też ulice wokół dworca m.in. tramwaj ma jeździć prosto z ul. 3 Maja na ul. Potulicką.

źródło: Stetinum.pl

brak komentarzy