Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Świdwin, Połczyn, Kalisz Pomorski - pociągi wrócą na stare linie

Krzysztof Bednarek / www.gk24.pl, Głos Szczeciński,

dodane przez Bauer

Na nieczynne od lat linie ze Świdwina do Połczyna Zdroju oraz z Kalisza Pomorskiego do Złocieńca mają wrócić pociągi. Zanim zostaną uruchomione nowe linie, Urząd Marszałkowski chce kupić tabor i wyremontować torowiska.
Pieniądze na to mają pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Na zakup pojazdów zapisano w nim 40 mln euro. Nowe szynobusy mają zapewnić obsługę wszystkich obecnie używanych niezelektryfikowanych linii oraz nowych połączeń.

- W lutym ogłosiliśmy przetarg na przygotowanie projektu na zakup taboru kolejowego do wykonywania przewozów regionalnych - potwierdza Gabriela Wiatr, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego.

Piotr Antończak, zastępca burmistrza Złocieńca, nie pamięta już, kiedy zawieszone zostały przewozy pasażerskie w kierunku Mirosławca, Kalisza Pomorskiego i Wałcza.

- Mają być wznowione? - zdziwił się, gdy poinformowaliśmy go o planach marszałka. - Kiedyś pracowałem w Wałczu i jeździłem tą trasą. Było sympatycznie. Ale teraz czasy się zmieniły. Wiele rodzin ma samochody. Nikt nie będzie jeździł pociągiem z prędkością 30 km na godzinę. Chyba że kolej zmodernizuje trasę. Zresztą zobaczymy. Szynobusy jeżdżące ze Złocieńca do Szczecinka i Runowa Pomorskiego dobrze się sprawdzają.

Zdaniem Tomasza Suchońskiego z Urządu Gminy w Wierzchowie stan torowiska i dworców kolejowych na trasie ze Złocieńca do Mirosławca jest dobry, a mieszkańcy gminy są zainteresowani przejazdami koleją w kierunku Złocieńca i Mirosławca.

Szynobusy miałyby też jeździć z Połczyna Zdroju do Świdwina. Bo na trasę z Połczyna do Złocieńca nie wrócą na pewno. Tam rozebrano tory i wybudowano ścieżkę rowerową.

- W 2005 roku chcieliśmy uruchomić kursy szynobusu na trasie Świdwin - Połczyn Zdrój. Była nawet kalkulacja kosztów, z której wynikało, że samorządy musiałyby dołożyć około 2 mln zł. Nie udało nam się dogadać wówczas ze Świdwinem i inicjatywa upadła - mówi Danuta Kozik, zastępca burmistrza Połczyna. - Cieszę się, że temat wraca.

Od Danuty Kozik dowiedzieliśmy się, że w ciągu najbliższych miesięcy Urząd Marszałkowski ma przygotować analizę kosztową przedsięwzięcia.

W tym roku na dotacje do przewozów pasażerskich Urząd Marszałkowski w Szczecinie przeznaczył ponad 40 mln zł. Uruchomienie dodatkowych połączeń spowoduje, że koszty będą jeszcze wyższe.

źródło: Głos Szczeciński

32 komentarze