Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Jadąc UBB ze Świnoujścia lepiej płać w euro, bo przepłacisz

Hanna Nowak-Lachowska, Głos Szczeciński,

dodane przez hubertdz

Jeśli chcesz pojechać niemieckim pociągiem wymień złotówki na euro. W przeciwnym razie podróż będzie cię słono kosztować. Za 1,5 km zapłacisz nawet 10 złotych.
Niemiecki pociąg UBB kursuje ze Świnoujścia od września ubiegłego roku.

Najtańszy bilet kosztuje 1,5 euro. Można płacić w złotówkach, ale przelicznik jest 1:5. Najkrótszy przejazd kosztuje 7,50 zł. Ale to teoria. W praktyce konduktor sprzedający bilety przyjmuje tylko banknoty, a nie bilon. No i ma problemy z wydaniem reszty.

- Tylko raz próbowałam kupić bilet za złotówki - mówi Marzena Ryptak ze Świnoujścia. - Konduktor miał duży problem. W końcu wyciągnęłam więc euro i zapłaciłam.

Pani Marzena dodaje, że Niemcy u nas liczą każdą złotówkę.

- Wiele razy widziałam, jak potrafią się wykłócać o przelicznik euro na stacji benzynowej - mówi. - A sami zdzierają z nas, jak mogą.

Alicja Rypina, przedstawicielka UBB, tłumaczy, że konduktorzy przyjmują tylko banknoty, bo bilonu bank nie chce wymieniać na euro.

- A my jako firma nie możemy wymieniać pieniędzy w kantorach. Tylko w banku - mówi Alicja Rypina.

Pan Mariusz często jeździ niemiecką kolejką. Bilet kupuje w euro.

- Nie opłaca się w złotówkach. Drożej wychodzi - mówi. - Jak euro u nas stało po 3,20, to UBB przeliczało po 4 złote. Potem późno zareagowali na wysoki kurs euro. Ale jak to zrobili, to od razu na 5 złotych podnieśli.

Pociągiem UBB ze Świnoujścia od września ubiegłego roku można dojechać aż do Stralsundu. Bilet dla osoby dorosłej kosztuje 17,50 euro. Najtańszy bilet kosztuje 1,5 euro. Można na niego przejechać do 5 kilometrów. Cała linia UBB podzielona jest na strefy i od nich uzależniona jest cena. Na przykład Do Wolgastu, miasta na drugim końcu wyspy Uznam, kosztuje 8 euro.

źródło: Głos Szczeciński

brak komentarzy