Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Białogard prosi: zbudujcie nam półrogatki

mur, Gazeta Wyborcza,

dodane przez kasiek007; zmodyfikowane

PKP powinny zabezpieczyć niestrzeżone przejazdy kolejowe. Potrzebna jest sygnalizacja świetlna i półrogatki - uważa Stefan Strzałkowski, burmistrz Białogardu.
W poniedziałek doszło w tym mieście do katastrofy kolejowej na niestrzeżonym przejeździe na ul. Koszalińskiej. Ciężarówka jadąca drogą wojewódzką nr 166, która łączy Białogard z krajową "szóstką", wjechała pod nadjeżdżający pociąg osobowy relacji Kołobrzeg-Poznań. Na miejscu zmarł kierowca TIR-a, a 35 osób zostało rannych. Wczoraj w szpitalach nadal przebywały 23 osoby. Cztery, w tym maszynista pociągu, są w stanie ciężkim, ale ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Burmistrz Białogardu zaapelował wczoraj do Zakładu Linii Kolejowych w Koszalinie o wybudowanie sygnalizacji świetlnej i półrogatek (zapora blokująca jeden pas jezdni) na dwóch niestrzeżonych przejazdach kolejowych w tym mieście: przy ul. Koszalińskiej i Ogrodowej. W swoim piśmie argumentuje, że w ostatnich latach zginęło tam w wypadkach kilka osób. - Wielokrotnie prosiliśmy o zapory, ale nasze apele pozostawały bez echa - mówi Strzałkowski. - Teraz miarka się przebrała. Za brak zabezpieczeń i systemu ostrzegawczego dla kierowców przed przejazdami kolejowymi odpowiada PKP.

Na terenie byłego województwa koszalińskiego są 523 przejazdy kolejowe. Zaledwie 120 z nich jest strzeżonych (65 obsługują dróżnicy, 21 ma automatyczne półrogatki, a 34 sygnalizację świetlną). Pozostałe przejazdy są jedynie oznakowane. W 2008 r. tylko jeden przejazd został przebudowany. - Budowa półrogatek na jednym przejeździe kosztuje ok. 900 tys. zł. Przejazdów, które powinny zostać przebudowane, jest bardzo dużo, ale kolej została pozostawiona sama sobie i nie ma na to pieniędzy - mówi Czesław Rosa, dyrektor ds. technicznych koszalińskiego ZLK. - Odpowiemy na pismo burmistrza, jak tylko do nas dotrze. Jeżeli będzie taka potrzeba, to przejazdy zostaną przebudowane. Mam nadzieję, że Białogard będzie skory partycypować w kosztach.

źródło: Gazeta Wyborcza

14 komentarzy