Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

z kraju artykuł

Poznań: Dużo tańsza jazda koleją do Warszawy

Piotr Żytnicki, Gazeta Wyborcza,

dodane przez kasiek007

Za 38 zł do stolicy będziemy mogli pojechać pociągiem już 30 kwietnia. W planach także tanie bilety do Berlina.
Dwie kolejowe spółki - Przewozy Regionalne i Intercity - zaczynają walkę o pasażerów. To bardzo dobra wiadomość dla podróżnych. Z Poznania taniej pojedziemy do Warszawy, Krakowa, a może i do Berlina.

Przewozy Regionalne będą konkurować z PKP Intercity o pasażerów na dłuższych trasach.

Na razie pod nową marką InterRegio uruchomiono eksperymentalnie połączenie Warszawa - Białystok, ale jeszcze przed długim majowym weekendem ich liczba wzrośnie. Czas przejazdu ma być zbliżony do połączeń pospiesznych. Komfort - nieco gorszy, bo Przewozy Regionalne nie mają wagonów przystosowanych do dalekich podróży. Ale te niedogodności rekompensować mają niższe ceny biletów.

Poznań-Warszawa za 38 zł

Pierwszym połączeniem InterRegio będzie bezpośredni pociąg z Poznania do Warszawy. Debiut: 30 kwietnia. Czas podróży: dłuższy o godzinę niż InterCity. Bilet: trzykrotnie tańszy. Za normalny zapłacimy 38,50 zł (w InterCity - 107 zł plus 25 zł za miejscówkę).

InterRegio to oferta atrakcyjna dla tych, którzy dotychczas nie mieli bezpośredniego połączenia ze stolicą. Pociąg będzie zatrzymywał się w czterech wielkopolskich miastach: Wrześni, Słupcy, Koninie, Kole i Kutnie. Na początku ma kursować tylko w piątki i niedziele, ale w wakacje - codziennie (za wyjątkiem sobót).

W wakacje InterRegio ma jeździć również do Gdyni (jeden pociąg) i Olsztyna (dwa lub trzy). W wakacje przez Poznań przejeżdżać będzie także InterRegio z Krakowa do Świnoujścia.

Poznań-Berlin za 15 euro

Plany Przewozów Regionalnych idą jeszcze dalej. Jeśli negocjacje z niemiecką koleją regionalną DB Regio i Związkiem Komunikacyjnym Berlin - Brandenburgia zakończą się sukcesem, w grudniowym rozkładzie jazdy może pojawić się nowy pociąg z Poznania do Poczdamu przez Berlin.

- Mamy zarezerwowane pieniądze na dofinansowanie takiego połączenia - mówi Jerzy Kriger, dyrektor departamentu transportu Wielkopolskiego Urzędu Marszałkowskiego.

Wielkopolski samorząd chce, by cena biletu nie przekraczała 15 euro (według obecnego kursu - 66 zł). Teraz podróż pociągiem Berlin-Warszawa-Express (EuroCity) kosztuje 33 euro (145 zł).

- W Berlinie mieszka 150 tys. Polaków. To powinna być dla nich atrakcyjna oferta - mówi Kriger.
Skąd te manewry?

Dlaczego Przewozy Regionalne wprowadzają dłuższe połączenia?

Reforma, która weszła w życie w grudniu ub.r., zakładała prosty podział: Intercity przejmuje połączenia pospieszne, a Przewozy Regionalne, które stały się własnością marszałków, mają wozić pasażerów tylko na regionalnych trasach.

Okazało się jednak, że bez pociągów pospiesznych Przewozy Regionalne co miesiąc przynoszą wielomilionowe straty. Aby się ratować, spółka postanowiła odzyskać pasażerów i uruchomić dłuższe połączenia, na których może zarobić.

Intercity kontratakuje

A co na to PKP Intercity? Rzecznik spółki odpowiada, że reforma miała uporządkować sytuację na kolei, a uruchamianie tras dalekobieżnych przez Przewozy Regionalne ją dezorganizuje.

Ale InterCity także szykuje się do walki o klienta. Już teraz wprowadziło specjalną ofertę dla pasażerów pociągu TLK "Starosta" z Poznania do Warszawy i z powrotem. Do grudnia będzie można podróżować na tej trasie za 29 zł. Pula promocyjnych biletów jest jednak ograniczona.

źródło: Gazeta Wyborcza

możliwość komentowania została wyłączona