Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

z kraju artykuł

Kraj: Taniej dojedziemy pociągiem do Warszawy

Krzysztof Aładowicz, Gazeta wyborcza,

dodane przez kasiek007

Polskie koleje wprowadzają korekty do rozkładu jazdy - nowością dla bydgoszczan będą szybkie i tanie pociągi Inter Regio, które połączą nasze miasto z Warszawą, Gdynią i Poznaniem.
Inter Regio to nowa kategoria pociągów pospiesznych spółki Przewozy Regionalne. Od kwietnia takie składy jeżdżą między Wrocławiem a Przemyślem, Warszawą a Białymstokiem i Warszawą a Poznaniem. Od czerwca do siatki połączeń włączona będzie również Bydgoszcz.

- Charakteryzują się one czasem jazdy zbliżonym do pociągów pospiesznych, jednak niższą ceną i nieco niższym komfortem jazdy. Na trasy wyjeżdżają jednostki elektryczne oraz wagony piętrowe - wyjaśnia Tomasz Moraczewski, zastępca dyrektora Przewozów Regionalnych. - Nie chcemy zabierać klientów spółce Intercity, ale zachęcić do podróżowania te osoby, które do tej pory zniechęcała wysoka cena.
Nowe pociągi od początku czerwca będą kursowały m.in. z Bydgoszczy do Warszawy oraz z Poznania przez nasze miasto do Trójmiasta. Skład na trasie Bydgoszcz - Warszawa z naszego dworca głównego od poniedziałku do piątku będzie wyjeżdżać o godz. 8.46 i dojedzie do Warszawy Centralnej o godz. 12.15. W niedzielę wyjazd zaplanowano na godz. 12.29, aby do stolicy dojechać o godz. 16.20. W trasę powrotną z warszawskiego Dworca Centralnego Inter Regio wyjeżdżać ma codziennie (oprócz sobót) o godz. 18.10 i dojedzie do Bydgoszczy Głównej o 21.54.

Jak wynika z rozkładu, IR będą pokonywać trasy mniej więcej w takim samym czasie, jak pociągi pospieszne. Wszystko dzięki temu, że zatrzymywać się mają tylko na nielicznych stacjach: Bydgoszcz Leśna, Bydgoszcz Wschód, Toruń Główny, Aleksandrów Kujawski, Włocławek, Kutno i Łowicz. Bilet normalny na to połączenie kosztować będzie 38,5 zł - o 11 zł mniej niż na pociąg pospieszny i 15 zł mniej niż w Tanich Liniach Kolejowych.

Pociągiem IR do Trójmiasta będziemy mogli wyjechać z Bydgoszczy o godz. 9.33. Do Gdańska Głównego dojedzie o godz. 12.43, Sopotu o godz. 12.59, a Gdyni o godz. 13.11. Wyjazd z Gdyni zaplanowano na godz. 16.56, z Gdańska o godz. 17.44, a przyjazd do naszego miasta o godz. 19.51. Pomiędzy Bydgoszczą a Trójmiastem skład zatrzymywać się będzie jedynie w Tczewie. Natomiast do Poznania wyjedziemy Inter Regio o godz. 19.54. Pociąg do stolicy Wielkopolski przyjedzie o godz. 22.09, a odjedzie z powrotem do Bydgoszczy o godz. 7.15. Po drodze stawać będzie w Inowrocławiu, Mogilnie, Trzemesznie, Gnieźnie i Pobiedziskach.

Bilet do Gdańska i Poznania będzie kosztować 26,50 zł. Dla porównania na zwykły pociąg osobowy kosztuje 20,5 zł, ale już na pospieszny 34 zł. Jak zaznacza Moraczewski, ostateczne rozkłady mogą się różnić o kilka minut, bo są teraz dopracowywane.

źródło: Gazeta Wyborcza

możliwość komentowania została wyłączona