Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Kolej nie dokończy remontu. Dworzec Główny nadal będzie straszyć

Monika Stefanek, Głos Szczeciński,

dodane przez Bauer; zmodyfikowane

Brudna elewacja, odpadający tynk i wszechobecny brud - taki widok jeszcze długo będzie witał przyjezdnych na Dworcu Głównym. Spółka Dworce Kolejowe zrezygnowała z dokończenia remontu obiektu. Być może zrobi to za rok.
Powodem rezygnacji, a przynajmniej przesunięcia remontu szczecińskiego Dworca Głównego, jest trudna sytuacja finansowa spółki PKP SA.

- Kryzys finansowy dotknął także kolej - mówi Ryszard Pluciński, zastępca dyrektora spółki Dworce Kolejowe, oddział w Poznaniu, której podlega szczeciński dworzec. - Dlatego musieliśmy w tym roku zrezygnować z dokończenia remontu w Szczecinie.

Drugim powodem wymienianym przez Plucińskiego jest niewyremontowanie wiaty na pierwszym peronie przez spółkę PKP SA.

- Remont dworca od strony torów będzie można rozpocząć dopiero wtedy, gdy zakończą się prace przy modernizacji wiaty - uważa Pluciński.

Dokończenia remontu szczeciński Dworzec Główny nie może doczekać się blisko od dwóch lat. Najpierw cały obiekt miał być zmodernizowany przed regatami The Tall Ship's Races w 2007 roku. Poślizg prac był jednak tak duży, ledwo zdążono wyremontować frontową ścianę budynku. Kolej zapewniała wówczas, że pozostałą część obiektu wyremontuje zaraz po regatach. Wkrótce miną dwa lata od czasu regat, a dworzec od strony torów wciąż straszy.

Ryszard Pluciński zapewnia, że szczecinianie doczekają się remontu obiektu w 2010 roku. Data ta nie jest jednak pewna. Do dokończenia prac nie zostało wiele. W planach jest zaledwie docieplenie ściany od strony peronów, wykonanie nowej elewacji, wymiana drzwi i okien, a także przebudowa podjazdu tak, aby spełniał wymogi osób niepełnosprawnych.

Inwestycja nie jest też przesadnie droga.

- Chodzi o kwotę około miliona złotych - stwierdza zastępca dyrektora spółki Dworce Kolejowe w Poznaniu. - Nie mamy jednak teraz takich środków.

źródło: Głos Szczeciński

brak komentarzy