Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

z kraju artykuł

Katowice: Szybka kolej do Pyrzowic jednak wystartuje?

pj, Gazeta Wyborcza,

dodane przez kasiek007

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego nie wyklucza, że zwiększy unijną dotację na kolej z Katowic do Pyrzowic. - Niech tylko PKP obieca nam, że na pewno to wybuduje - usłyszeliśmy w ministerstwie.
Nadzieje na budowę szybkiej kolei z Katowic do Pyrzowic rozbudził trzy lata temu Jerzy Polaczek, minister transportu w rządzie PiS-u. Okazało się, że dotacja to 30 mln euro, wystarczy najwyżej na dokumentację techniczną. Budowa całej trasy pochłonie według szacunków PKP Polskich Linii Kolejowych aż 1,5 mld zł. Niedawno Cezary Grabarczyk, minister infrastruktury, zapewniał, że do 2013 roku to połączenie powstanie, ale PKP PLK uprzedzały, że na inwestycję nie ma pieniędzy. - Chcemy budować, tylko nie mamy za co - potwierdza Zbigniew Młokosiewicz, który w PKP PLK zajmuje się tym projektem.
Los kolei może się zmienić na lepsze już w przyszłym tygodniu. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego przygotowuje się do kolejnej weryfikacji projektów, które mają dostać unijne dotacje bez konkursu. Resort chce na tej liście zostawić naszą kolej. - Uważamy, że to połączenie jest bardzo ważne. Musimy się jednak ostatecznie dowiedzieć, czy PKP PLK jest to w stanie to wybudować, czy nie - mówi Adam Zdziebło, wiceminister rozwoju regionalnego. - Połączenie dużej aglomeracji z lotniskiem będzie także naszym sukcesem. Pokażemy bowiem UE, że dobrze wydajemy pieniądze na infrastrukturę. To dla nas okazja, by zabłysnąć - potwierdził nasz rozmówca w MRR.

źródło: Gazeta Wyborcza

możliwość komentowania została wyłączona