Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński kolej

Pirat 2009

margor,

dodane przez margor; zmodyfikowane

Już w najbliższą sobotę, jak co roku z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka, do Kołobrzegu o 13.40 przyjedzie pociąg "Pirat", tym razem prowadzony przez parowóz Pt47-65.
Wyjazd Pociągu z Poznania odbędzie się o godzinie 7.30.

Parowóz Pt47-65 to 60 letnia maszyna wyprodukowana w Pierwszej Fabryce Lokomotyw w Polsce w Chrzanowie. Do Wolsztyna wróciła z naprawy tuż przed tegoroczną Paradą Parowozów. Obecnie jest do niej doczepiony krótki tender typu 25D49 od parowozu Ol49, dzięki czemu można ją bez problemu obracać na krótkiej (20,5 metra) wolsztyńskiej obrotnicy; przy doczepieniu tendra typu 34D74 (dłuższego) parowóz się na niej nie mieścił i obracanie musiało być dokonywane w Lesznie lub Pile.

Wolsztyńska obrotnica miała pierwotnie 20 metrów długości, jednakże w 2002 wyposażono ją w dłuższe szyny, żeby można było na niej obracać parowóz Pm36-2 "Piękną Helenę". Jednak i tak jest ona nadal za krótka, żeby obracać parowóz typu Pt47 z doczepionym dłuższym tendrem.

"Za komuny" Kołobrzeg posiadał 2 czynne obrotnice, obecnie użytkowana jest tylko 1 przy hali lokomotywowni, jest ona o 3 metry dłuższa od wolsztyńskiej (ma 23,5 metra); druga obrotnica znajdująca się po lewej stronie dworca na przeciw Regionalnego Domu Kultury (dawne kino "Kalmar") została zasypana ziemią i na niej znajdują się obecnie 2 tory postojowe dla lokomotyw elektrycznych. Poza tym torowisko w porcie kołobrzeskim tworzy układ trójkąta, niestety z powodu swojego stanu technicznego i tylko częściowego remontu w 2007 roku (odcinek na Nabrzeżu Pilotowym) jest ono obecnie nieużywane.

Najbardziej efektowny "Pirat" miał miejsce w 2002 roku, zorganizowany był z okazji jubileuszu Uzdrowiska Kołobrzeg. Cały skład pociągu, na czele z "Piękną Heleną" i "stonką" na popychu, wjechał bocznicą portową aż po samą latarnię morską. Pod budynek bosmanatu (przy końcu toru wyciągowego przy latarni) podjechał także szczeciński wagon motorowy Sn61-183.

źródło: parowozowniawolsztyn.pl

brak komentarzy