Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

z kraju artykuł

Warszawa: Pociągi pod nadzorem komisji

Grzegorz Bruszewski, Polska,

dodane przez kasiek007

Pesa i Newag walczą o kontrakt, w ramach którego warszawska Szybka Kolej Miejska ma na 15 lat wziąć w leasing cztery pociągi. W piątek zostały otwarte oferty, które przedstawiły obie firmy. Dziś ma rozpocząć się weryfikacja dokumentów, która potrwa kolejnych kilka tygodni. Czterema nowymi składami powinniśmy pojechać już w połowie przyszłego roku.
W konkursie na leasing najważniejszym kryterium jest oczywiście cena, która stanowi 78 proc. oceny zamówienia. Pozostałe elementy to m.in. czas dostawy i długi okres gwarancji. Większe szanse zatem ma Newag, który swoją ofertę złożył wspólnie z ING Lease Polska - 87,2 mln zł, czas dostawy pojazdów to 10 miesięcy. Pesa wraz z Bankowym Funduszem Leasingowym zaproponowały 119,6 mln zł, za to czas dostawy oszacowały na 9 miesięcy.

Dziś swoje prace ma rozpocząć również inna komisja, która rozstrzygnie konkurs na produkcję i dostawę 13 nowych pociągów - także dla SKM. Do rozpatrzenia będzie pięć ofert, bowiem tyle właśnie firm zgłosiło się do przetargu.

- Mamy nadzieję, że ten konkurs uda się rozstrzygnąć do jesieni, by jak najszybciej dostarczyć nam nowe pociągi - mówi Leszek Walczak, prezes SKM. Wówczas można by wycofać stare, często niewygodne składy, wydzierżawione od PKP Przewozy Regionalnej i SKM z Trójmiasta, na które obecnie skazani są pasażerowie.

Nowe pociągi mają być m.in. klimatyzowane, posiadać monitoring i być dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Będą też bardziej pojemne od dotychczasowych. Część siedzeń ma być w nich ustawiona wzdłuż ścian, frontem do środka wagonu, czyli tak samo jak w metrze.

Pociągi z obu przetargów zostaną skierowane w pierwszej kolejności na linię z Sulejówka do Pruszkowa. Do czasu wybudowania łącznicy kolejowej ze Służewca na Okęcie, czyli najpewniej do Euro 2012, kursować mogą również na linii otwockiej.

źródło: Polska

możliwość komentowania została wyłączona