Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

z kraju artykuł

Kraj: Kto się boi tanich pociągów?

śmik, Gazeta Wyborcza,

dodane przez kasiek007

Wbrew zapowiedziom spółka Przewozy Regionalne nie zdecydowała wczoraj, czy od czerwca uruchomi bardzo tanie pociągi z Warszawy do Krakowa, Łodzi i Bydgoszczy. Wśród kolejarzy trwają ostre tarcia.
To miał być prawdziwy hit dla pasażerów, którym nie zależy na wygodzie, tylko na niskiej cenie. Od czerwca na tory miały wyjechać nowe pociągi InterRegio w bardzo konkurencyjnej cenie, np. z Warszawy do Krakowa moglibyśmy jeździć za 38 zł 50 gr. To niemal trzy razy taniej niż w ekspresach, a podróż trwałaby tylko pół godziny dłużej. Tańsze pociągi miały wyruszyć także do Bydgoszczy i Łodzi. Wciąż jednak nie wiadomo, czy tak się stanie. Spór o to, czy uruchamiać tanie pociągi, trwał wczoraj cały dzień. Kłócili się między sobą m.in. członkowie zarządu PKP Przewozy Regionalne. Jeszcze rano podczas konferencji RegioRail szef spółki Jerzy Kriger dawał do zrozumienia, że jego firma nie powinna konkurować na dłuższych trasach z PKP Intercity. Uznał, że musi skupić się na przewozach lokalnych. Ostateczną decyzję mieli jednak podjąć marszałkowie 16 województw, którzy dofinansowują PKP Przewozy Regionalne. Według Zbigniewa Szczygła z władz Dolnego Śląska nowe pociągi to dobry pomysł. Inni mieli jednak inne zdanie. W spółce PKP Przewozy Regionalne mówią, że największe szanse na uruchomienie mają pociągi z Warszawy do Łodzi. Trzy razy dziennie tam i z powrotem jeździłby nowoczesny skład Acatus. Cena 25 zł, czyli o 7 zł taniej niż w pociągach pośpiesznych. Ostateczna decyzja ma zapaść w tym tygodniu.

Pewne jest za to tanie połączenie nad morze, które 6 czerwca uruchomią Koleje Mazowieckie. Do Trójmiasta będzie można pojechać piętrusem za 29 zł.

źródło: Gazeta Wyborcza

możliwość komentowania została wyłączona