Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

z kraju artykuł

Trójmiasto: SKM: Kolejny peron jak nowy

Michał Jamroż, Gazeta Wyborcza,

dodane przez kasiek007

Rusza remont stacji SKM w Sopocie. Po zakończeniu odzyska historyczny wygląd i stanie się kolejną wizytówką miasta. Co ważne - prac nie odczują pasażerowie.
Stacja kolejowa w Sopocie to jedno z najbrzydszych miejsc w kurorcie. Na budowę samego dworca jeszcze trochę poczekamy, ale już za rok pasażerowie Szybkiej Kolei Miejskiej będą korzystać z nowego, nawiązującego do historii miejsca - peronu. Właśnie rusza długo oczekiwany remont.

- W zeszłym tygodniu wykonawca przejął plac budowy i zaczyna zwozić sprzęt. Poważniejsze prace rozpoczną się w połowie przyszłego tygodnia - mówi Leopold Naskręt, naczelnik wydziału marketingu PKP SKM w Trójmieście.
Co zostanie wyremontowane? W zasadzie wszystko.

- Chcemy, by wygląd peronu był jak najbardziej zbliżony do tego z chwili powstania, czyli z 1875 r. - tłumaczy Danuta Zasławska, sopocki konserwator zabytków.

Aby tak się stało, miejscy urzędnicy przeszukali wszystkie dostępne archiwa. Chcieli dotrzeć do jak największej liczby opisów peronu z XIX w. Powstała dokumentacja konserwatorska licząca kilkaset stron. Efekty? M.in. swój dawny wygląd odzyskają kolumny znajdujące się na peronie od chwili jego powstania, np. zbliżony do oryginalnego kolor - bursztynowy, a na ich głowicach pojawią się elementy złoceń. Nawierzchnia, w przeciwieństwie do pozostałych wyremontowanych peronów, nie będzie z czerwonego polbruku, a z drobnego, granitowego, o beżowym odcieniu. Dawny kształt odzyska też drewniane zadaszenie, które z biegiem lat zostało ogołocone ze swych charakterystycznych elementów. Natomiast wejścia na perony zostaną pokryte ceramicznymi płytkami w kolorze bursztynowo-żółtym. A cała mała infrastruktura będzie stylizowana na XIX-wieczną. Zniknie też betonowa zabudowa zejścia od strony Gdańska. Zamiast tego zostanie wydłużone zadaszenie oraz peron.

Prace potrwają 11 miesięcy i zakończą się w maju przyszłego roku. Co najważniejsze, obędzie się bez większych utrudnień dla pasażerów. Wszyscy mają jeszcze w pamięci remont peronu w Gdyni, kiedy to podróż SKM nie należała do najkrótszych i bezproblemowych.

- Tym razem nie będzie wyłączania z ruchu w dni powszednie jednego z torów. Prace tego wymagające będą odbywać się w nocy oraz w weekendy - zapewnia Naskręt.

Jednocześnie pod koniec roku rozpocznie się remont peronu na Wyścigach. Powstanie tam nowa wiata - taka sama jak w Oliwie. Ale, jak zapewnia SKM, wykonana staranniej. Natomiast nawierzchnia, podobnie jak w Sopocie, zostanie wykonana z kostki granitowej.

Remont peronu w Sopocie pochłonie 13,5 mln zł. Z kolei przystanek na Wyścigach kosztować ma ok. 8 mln zł. Połowa środków pochodzić będzie z unijnej dotacji, a resztę pokryją SKM oraz miasto.

źródło: Gazeta Wyborcza

możliwość komentowania została wyłączona