Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Gumieńce: Co dalej z dworcem kolejowym?

jasiu97p, Moje Miasto,

dodane przez kajetansz

Najprawdopodobniej jeszcze w tym roku na dworcu kolejowym Szczecin Gumieńce, zawita tablica upamiętniająca ofiary zamachu terrorystycznego w 1945 roku.
Nie tak dawno informowaliśmy o staraniach rady osiedla w celu postawienia pomnika osobom, które zginęły podczas zamachu terrorystycznego. Dziś jednak już wiemy, że to nie będzie pomnik lecz zwykła tablica.

- Jeżeli udałoby się postawić taki pomnik, byłby to też krok do przodu w sprawie odnowienia dworca kolejowego Szczecin Gumieńce - mówiła nam Aleksandra Petrusewicz z rady osiedla Gumieńce.

Dzisiaj wiemy, że radni są coraz bliżej by takową tablicę na dworcu postawić. Do szczęścia potrzebna jest tylko dokładna lokalizacja oraz treść, która powinna widnieć na tablicy.

Wróćmy jednak teraz do tematu, który jest poruszany już od lutego. Dworzec kolejowy na Gumieńcach, nie prezentuje się najlepiej, mimo że niedawno odbyło się tam lekkie sprzątanie.

Inną ciekawostką jest fakt, że konserwatorium zabytków ma wątpliwości dotyczące tematu dworca. Dlaczego ten dworzec nie jest jeszcze zabytkiem? To jest pytanie które ciągle mnie nurtuje. Przecież dworzec został oddany do użytku w 1829 roku i od tego czasu, nigdy nie był rozbierany.

Pozwolę sobie wrócić do sytuacji sprzed dwóch lat. W planach urzędu Marszałkowskiego było uruchomienie turystycznego ruchu do Trzebieży. I jak zwykle skończyło się na planach. Powodem braku kursów do Trzebieży, był fatalny wygląd stacji. Pamiętam, że padły wtedy takie słowa "Przyjadą Niemcy, zrobią zdjęcia i pokażą jak to w Polsce dba się o dworce kolejowe". Nie oszukujmy się: prędzej nasi sąsiedzi zrobią zdjęcie stacji granicznej na Gumieńcach niż pierwszemu lepszemu przystankowi na linii do Trzebieży.

źródło: Moje Miasto

brak komentarzy