Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

z kraju artykuł

Kraj: Pociąg z Warszawy - pięć godzin zamiast trzech i pół

Julian Duski, Gazeta Wyborcza,

dodane przez kasiek007

Pasażerów, którzy chcą szybko i tanio wrócić z Warszawy do Krakowa może spotkać przykra niespodzianka. Pociąg wyjeżdżający ze stolicy po południu zamiast 200 minut jedzie ponad 300.
Najszybszy sposób dostania się z Krakowa do Warszawy to przejazd pociągiem Intercity w dwie godziny 50 minut. Szybki, ale i najdroższy, bo bilet w jedną stronę kosztował 107 zł. PKP Przewozy Regionalne postanowiły być bardziej konkurencyjne. Od 5 czerwca jeżdżą po dwa składy, w których przejazd jest dużo tańszy. Podróż trwa pół godziny dłużej, a w cenie biletu Intercity można przejechać tam i z powrotem, i jeszcze zostanie na niezły obiad.

Pociągi z Krakowa wyjeżdżają o godz. 7.25 i 11.25 i mają wyłącznie wagony drugiej klasy. Pociągi z Warszawy odjeżdżają o 12.40 i 18.08. Wieczorny skład rzeczywiście jedzie trzy godziny 20 minut, ale popołudniowy już ponad pięć godzin. I tak będzie przynajmniej do końca roku.
Dlaczego? Krzysztof Szymański z wydziału kształtowania połączeń regionalnych PKP PR twierdzi, że to wina modernizacji torów Centralnej Magistrali Kolejowej między Kozłowem a Krakowem. Na tym odcinku ruch jest jednotorowy i tłok na trasie sprawia, że pociąg wyjeżdżający z Warszawy o godz. 12.40 nie mieści się w rozkładzie. Dlatego jedzie okrężną drogą przez Częstochowę.

- Zdaję sobie sprawę, że pasażerowie podróżujący z Warszawy do Krakowa nie będą korzystać z tego pociągu. Wsiądą do niego raczej podróżujący do stacji pośrednich - komentuje Szymański.

Choć pociąg nie jeździ przez CMK, to ma nazwę InterRegio zarezerwowaną dla składów korzystających z magistrali. - Może to być mylące - przyznaje Szymański.

I dodaje, że w zamian planowane jest uruchomienie kolejnej pary pociągów, które pojadą przez CMK. Odjazd z Warszawy Centralnej o godz. 7.30, przyjazd do Krakowa - 10.19. Powrót o 18.25 (21.54 w stolicy).

Modernizowany odcinek ma być gotowy pod koniec roku. - Wtedy zwiększy się przepustowość i prędkość podróżowania - zapewnia Krzysztof Łańcucki, rzecznik prasowy Polskich Linii Kolejowych.

źródło: Gazeta Wyborcza

możliwość komentowania została wyłączona