Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Golęcino: Pozbyli się azbestu

Marek Jaszczyński, Moje Miasto,

dodane przez kajetansz

Mieszkańcy domów sąsiadujących z przystankiem kolejowym Szczecin - Golęcino mogą odetchnąć. Zadaszenie peronu, które zawierało azbest zostało rozebrane.
Eternit znajdował się na daszkach, a właściwie ich pozostałościach, które są na peronach stacji. Zaledwie kilkanaście metrów dalej położone są pierwsze budynki mieszkalne przy ul. Świętojańskiej. Azbest jest niegroźny, jeśli nie jest uszkodzony. Daszki wiat były zdewastowane.

W Zakładzie Linii Kolejowych w Szczecinie dowiedzieliśmy się, że trwa akcja likwidacji azbestu.

- Zgodnie z przepisami likwidujemy materiały zawierające azbest – mówi Ryszard Stachowicz, dyrektor ZLK w Szczecinie. – Stopniowo, w miarę posiadanych środków, usuwamy rakotwórczy materiał. Oczywiście nie dotyczy to samego Szczecina, ale wszystkich obiektów, które do nas należą. W przypadku budynków zbudowanych z płyt kartonowo-azbestowych stosujemy inną technologię, nie rozbieramy ich, tylko obudowujemy zabezpieczającą okładziną.

Obecnie stosowanie azbestu jest zakazane. Spowodowane jest to szkodliwością pyłu, który ma właściwości rakotwórcze. Specjaliści potwierdzają, że włókna z uszkodzonego gruzu unoszą się w powietrzu. Są groźne, bo osiadają w płucach, gdzie pozostają na zawsze.

źródło: Moje Miasto

brak komentarzy