Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

z kraju artykuł

Kraj: PKP Cargo wyjeżdża na prostą?

sk, TVN24,

dodane przez wojtazz; zmodyfikowane

W czerwcu po raz pierwszy w tym roku spółka przewozowa PKP Cargo miała wpływy większe niż koszty - poinformował w środę rzecznik firmy Jacek Wnukowski. Jego zdaniem to wynik działań restrukturyzacyjnych w spółceZ danych firmy wynika, że czerwiec był także drugim miesiącem w tym roku, kiedy nastąpił wzrost przewozów PKP Cargo. W stosunku do maja wzrosły one ponad 8 proc., podczas gdy w maju były o ponad 6 proc. większe niż w kwietniu.
Jest więcej zleceń

Rzecznik zaznaczył, że także w całym 2009 roku firma liczy na wzrost ilości przewożonych ładunków, zależy to jednak głównie od koniunktury w gospodarce, m.in. skali inwestycji drogowych i produkcji w hutnictwie. Kruszywa budowlane oraz surowce i produkty hutnicze należą do głównych ładunków PKP Cargo. W ubiegłym roku firma przewiozła 134 mln ton ładunków.

Szukają nowych dochodów

Teraz, by poprawić wynik, spółka wchodzi w nowe obszary działalności. Jednym z nich jest obsługa bocznic kolejowych. W środę, po wygranym przetargu, śląsko-dąbrowski zakład PKP Cargo rozpoczął obsługę bocznicy Elektrowni Łagisza w Będzinie, należącej do Południowego Koncernu Energetycznego. Właśnie ruszył tam nowy, wybudowany za 2 mld zł blok energetyczny.

Na mocy zawartej z elektrownią umowy PKP cargo będzie obsługiwać trzy rejony manewrowe, związane głównie z wyładunkiem węgla energetycznego dla będzińskiej elektrowni.

PKP Cargo jest największym przewoźnikiem na polskim rynku kolejowym i drugim w Unii Europejskiej. Przez lata była najlepiej stojąca spółką w całej grupie PKP, jednak kryzys i spadek zleceń mocno nadwyrężył jej finanse.

źródło: TVN24

możliwość komentowania została wyłączona