Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

z kraju artykuł

Kraj: Koleje wojują, a do stolicy coraz taniej

Jolanta Pabian, Gazeta Wyborcza,

dodane przez kasiek007

Do Warszawy za 13 zł? Na wojnie cenowej między PKP Przewozy Regionalne i spółką PKP Intercity mogą skorzystać pasażerowie z Krakowa i okolic.
W styczniu PKP PR zostały wydzielone z holdingu kolejowego i przeszły na własność samorządów wojewódzkich. Na polskich torach wreszcie zapanowały wolnorynkowe zasady.

Teoretycznie PKP PR powinny zajmować się tylko połączeniami lokalnymi. Za kursy między dużymi miastami miały odpowiadać PKP IC. Mimo to jeszcze w kwietniu PKP PR uruchomiły pospieszne pociągi łączące Warszawę z Bydgoszczą oraz Poznań z Trójmiastem. Ich główną zaletą była blisko dwukrotnie niższa cena za podróż niż w pociągami InterCity.
Pomysł wypalił. Przewozy Regionalne poszły więc za ciosem. Od miesiąca trasę Kraków - Warszawa pociąg pokonuje w 3 godz. i 20 minut za 38 zł.

Klienci są zadowoleni. - Przede wszystkim liczy się cena, a pozbawione przedziałów wagony wydają mi się lepszym rozwiązaniem - mówi Romualda Feldman.

Do 29 czerwca pociąg InterRegio odjeżdżał z Krakowa o godz. 7.20 i 11.25, a z Warszawy o godz. 12.40, 18.08 i 18.45. Połączenie stało się na tyle popularne, że koleje uruchomiły jeszcze dwa połączenia: o godz. 18.45 spod Wawelu i o 7.30 ze stolicy.

- Danych o sprzedaży biletów nie ujawnimy ze względu na tajemnicę handlową - twierdzi Barbara Węgrzynek z Małopolskiego Zakładu Przewozów Regionalnych. - Jesteśmy jednak bardzo zadowoleni z przychodów.

Konkurencja poczuła się zagrożona. Kilka dni temu ogłosiła promocję Tani Bilet. W wybranych pociągach trasę pokonamy w 2 godz. i 50 min za 19 zł, i to w klimatyzowanych wagonach. Promocja dotyczy pociągów "Bem" (wyjazd z Warszawy o godz. 9.15, z Krakowa - o godz. 18) i "Kościuszko" (wyjazd z Warszawy o godz. 7.15).

Promocja ma trwać przez wakacje, ale Paweł Ney, rzecznik IC, nie wyklucza, że oferta zostanie przedłużona. - Być może wprowadzimy jeszcze inne rozwiązania - dodaje Ney.

W kilka dni po decyzji IC Przewozy Regionalne wprowadziły kolejną promocję: Karnet - Regio. Można go kupić na każdy pociąg InterRegio. Za 79 zł dostajemy trzy przejazdy do Warszawy i z powrotem. - Oznacza to, że jeden kurs będzie kosztował 13 zł. Taki bilet będzie ważny od początku lipca do końca sierpnia - dodaje Węgrzynek.

Spółka poszła jeszcze dalej w walce o klientów. Wspólnie z liniami lotniczymi easyJet zaplanowała zsynchronizowanie połączeń. Pasażer kupuje bilet z Warszawy do Krakowa (38 zł, w karnecie 13 zł), następnie przesiada się na pociąg do lotniska w Balicach, skąd odlatuje lotem linii easyJet do Londynu, Paryża, Belfastu, Bristolu, Dortmundu, Edynburga, Liverpoolu. Wszystko po atrakcyjnej cenie, niższej niż bezpośredni lot z Warszawy.

PKP PR planują jeszcze uruchomienie bezpośredniego połączenia z Krakowa do Łodzi (od 1 września).

źródło: Gazeta Wyborcza

możliwość komentowania została wyłączona