Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

z kraju artykuł

Wielkopolskie: Remont kolei za pieniądze Unii

Tomasz Cylka, Głos Wielkopolski,

dodane przez kasiek007

W marcu 2010 roku rozpocznie się remont linii kolejowej z Poznania do Wągrowca. Na pół roku ruch pociągów na tej trasie zostanie wstrzymany, bo na północ Wielkopolski prowadzi tylko jeden tor i zamknięcie trasy jest konieczne.
Inwestycja będzie kosztować 175 milionów złotych, a trzy czwarte tej kwoty stanowi dotacja z Unii Europejskiej.

Linia do Wągrowca nie jest jednak jedyną trasą, która wymaga pilnej modernizacji. Drugi na liście do modernizacji jest szlak z Poznania przez Stęszew, Grodzisk do Wolsztyna. Jeśli w ciągu dwóch lat remont się nie rozpocznie, to ruch pociągów z przyczyn technicznych zostanie zawieszony, bo będzie zagrażał bezpieczeństwu pasażerów.

-Prowadzimy z kolejarzami negocjacje na temat tej inwestycji. To nie są łatwe rozmowy, bo PKP muszą remontować tory w całym kraju. Ale jesteśmy pierwszym samorządem wojewódzkim, który w tak wielkim stopniu chce dotować remonty torów z pieniędzy Unii Europejskiej - podkreśla Wojciech Jankowiak, wicemarszałek województwa wielkopolskiego.

Linia do Wolsztyna jest w fatalnym stanie. Zły stan torów sprawia, że w ponad dziesięciu miejscach jest ograniczenie prędkości. Nowe autobusy szynowe mogą jechać aż 120 km/godz., ale zwalniają nawet do 20. Niepokojący jest stan wiaduktu w Łęczycy koło Lubonia. W tym przypadku trzeba wymienić całą konstrukcję stalową. Do tego potrzeba aż 44 tys. nowych podkładów kolejowych, zmodernizować przejazdy, odnowić budowle dworcowe. PKP chcą też zachować historyczne semafory, by na trasie mogły jeździć zabytkowe parowozy ze skansenu w Wolsztynie.

źródło: Głos Wielkopolski

możliwość komentowania została wyłączona