Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

z kraju artykuł

Kraj: Kolejarze nie dotrzymują obietnic

Krzysztof Śmietana, Gazeta Wyborcza,

dodane przez kasiek007

Spółka PKP Intercity oszukała rowerzystów. Wbrew obietnicom wciąż nie można zabierać dwóch kółek na wycieczkę z biletem weekendowym.
Tak jak w wielu innych krajach bilet weekendowy ma zachęcić podróżnych, by na wycieczkę zamiast samochodem wybrać się koleją. Kupno takiego biletu szczególnie opłaca się w pociągach pośpiesznych. Od piątku od godz.18 do poniedziałku do godz. 6 rano można podróżować dowolną liczbę razy za 65 zł.

Kolejarze z PKP Intercity uznali jednak, że z tej oferty nie mogą korzystać rowerzyści. Bali się, że w przypadku natłoku rowerów mogłyby one przeszkadzać w podróży innym pasażerom. Cykliści nie mogą jeździć z biletem weekendowym także na kilkudziesięciu trasach w regiony turystyczne, na których do pociągów dołączane są specjalne wagony do przewozu rowerów.
O problemie po raz pierwszy pisaliśmy przed majowym weekendem. Pod koniec maja rzecznik spółki PKP Intercity Paweł Ney obiecał, że na początku czerwca przepisy się zmienią i do biletu weekendowego można będzie dokupić bilet na rower. Jednak niedawno jedna z naszych czytelniczek, żeby pojechać z rowerem do Poznania, musiała kupić normalny bilet.

Dlaczego spółka PKP Inetercity nie dotrzymała obietnicy? - Procedury zmiany regulaminu trochę trwają - próbował się usprawiedliwiać Paweł Ney. Potem przyznaje jednak, że na razie dla rowerzystów nic się nie zmieni. Jadąc na weekend z rowerem, będą musieli kupić bilet normalny.

- Zarząd chciał początkowo zlikwidować te obostrzenia. Pracownicy, którzy znają bliżej temat, przekonali jednak szefów, że na razie to jest niewykonalne. Nasza spółka wciąż nie ma dobrych warunków do przewozu rowerów. Specjalnych wagonów mamy za mało. Te, które istnieją, są często przepełnione. Nie chcemy, żeby rowery przeszkadzały innym podróżnym - twierdzi Paweł Ney.

O wiele łatwiej można przewieźć rower w Kolejach Mazowieckich. Od kwietnia do października przewoźnik nie pobiera za to opłat. Tylko złotówkę kosztuje w weekendy przewóz roweru w pociągach InterRegio, które od niedawna uruchamia spółka PKP Przewozy Regionalne. Z Warszawy jeżdżą m.in. do Krakowa, Łodzi, Białegostoku i Poznania.

źródło: Gazeta Wyborcza

możliwość komentowania została wyłączona