Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

z kraju artykuł

Mazowsze: Kolejowe zakupy i inwestycje na Mazowszu

Agnieszka Kępka, Gazeta Wyborcza,

dodane przez kasiek007

Koleje Mazowieckie chcą odnowić tabor. Rozstrzygnięto przetarg na dostawę 20 nowych EZT-ów, a z funduszy unijnych i budżetu Mazowsza zakupione zostaną lokomotywy i zmodernizowane stare składy.
Do ogłoszonego pod koniec kwietnia przetargu na dostawę 20 elektrycznych zespołów trakcyjnych stanęło trzech oferentów. Wygrało Konsorcjum Pojazdów Szynowych PESA i ZNTK Mińsk Mazowiecki SA, które zaproponowało najniższą cenę: nieco ponad 101 mln euro.

- Ale o wyborze nie decydowała tylko cena, brano pod uwagę także np. wagę pojazdu czy zużycie energii - mówi Donata Nowakowska, rzecznika spółki Koleje Mazowieckie.
Wszystkie nowe EZT-y mają być dostarczone do końca 2011 roku. - Pierwsze gotowe będą w pierwszym kwartale 2011, ostatnie w grudniu - informuje Nowakowska.

Kilka dni temu Koleje Mazowieckie podpisały z samorządem województwa mazowieckiego dwie preumowy, dzięki którym możliwe będą kolejne inwestycje w tabor. Dzięki funduszom z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2007-2013 spółka zakupi 11 nowych lokomotyw i zmodernizuje w sumie 150 EZT-ów. Lokomotywy będą przeznaczone do obsługi wagonów typu push-pull. Łączna wartość obu projektów to 400 mln zł, z czego 193 mln to wsparcie unijne, a reszta to fundusze z budżetu samorządu województwa mazowieckiego.

Spółka szykuje się też do kolejnych inwestycji w tabor. W ramach unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2012 Koleje Mazowieckie zamierzają się ubiegać o pieniądze na zakup 16 nowych EZT-ów.

Radomianie będą mogli korzystać z nowych wagonów, ale być może także w tym samym czasie odnowiony zostanie wreszcie dworzec kolejowy. PKP SA chce pozyskać na jego remont dotację z budżetu państwa. Jak informuje Barbara Leszczyńska z Biura Marketingu i Komunikacji Społecznej PKP, do końca lipca ma zapaść decyzja w tej sprawie.

- Cała procedura przygotowawcza jest już zakończona. Jeżeli decyzja sejmowej komisji budżetowej będzie pozytywna, ogłaszanie przetargów rozpocznie się jesienią tego roku, a prace remontowe ruszą w pierwszym kwartale 2010 roku - informuje Leszczyńska.

Przypomnijmy, szacuje się, że koszt remontu radomskiego dworca to ponad 12 mln zł. W ramach prac ma być naprawiony dach, wymieniona stolarka okienna i drzwiowa. Planuje się także odtworzenie zabytkowej elewacji i remont instalacji wewnątrz budynku. Zmodernizowane zostaną sanitariaty. I wreszcie dworzec będzie bardziej przystępny dla niepełnosprawnych. Specjalne pomieszczenie powstanie dla podróżujących z dziećmi.

Planowane zakończenie remontu to przełom 2011/2012 roku. Kolej do generalnego remontu budynku przymierza się już od dłuższego czasu. W ub. roku nie udało się pozyskać dotacji budżetowej. Kilka miesięcy później przygotowania stanęły, bo - jak pisaliśmy - zniknął projektant dworca. Mimo licznych prób kolejarzom nie udało się z nim skontaktować.

źródło: Gazeta Wyborcza

możliwość komentowania została wyłączona