Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

z kraju artykuł

Śląskie: Śląskie kupi nowoczesne pociągi. Gdzie pojadą?

Tomasz Głogowski, Gazeta Wyborcza,

dodane przez kasiek007

Prawdopodobnie bydgoska Pesa dostarczy osiem nowoczesnych pociągów dla naszego województwa. Decyzja zapadnie pod koniec lipca.
80 metrów długości, klimatyzacja, monitoring, 160 km/godz. maksymalnej prędkości oraz 450 miejsc dla pasażerów - takie warunki postawiło województwo śląskie producentom, którzy byli zainteresowani dostawą ośmiu nowoczesnych pociągów dla naszego regionu.

Choć urzędnicy zapewniają, że specyfikacja przetargowa była na tyle uniwersalna, że o zamówienie mogli starać się wszyscy najwięksi gracze na rynku, to ostateczną ofertę złożyła tylko bydgoska Pesa. I to prawdopodobnie ona dostarczy pociągi dla naszego województwa.
Składy mają kosztować 187 mln zł, z czego 85 proc. ma pochodzić z unijnej dotacji. Umowa zostanie podpisana dopiero pod koniec lipca, i to pod warunkiem, że zastrzeżeń nie będzie miał ani Urząd Zamówień Publicznych, sprawdzający wszystkie większe przetargi, w które zaangażowane są unijne pieniądze, ani wynajęci przez samorząd biegli. Według naszych informacji mają przyjrzeć się m.in. drodze hamowania pociągów, zbadać ich odporność na zmiany napięcia czy tzw. prądów wirowych. - Specyfikacja jest tak skomplikowana i szczegółowa, że musieliśmy zwrócić się do specjalistów z zewnątrz - przyznaje Aleksandra Marzyńska, rzeczniczka marszałka województwa śląskiego.

Jeżeli umowa z Pesą zostanie podpisana, dostaniemy osiem nowych maszyn zbudowanych na bazie pociągu ED 74. To sztandarowy produkt bydgoskiej fabryki, który zadebiutował w 2005 roku na trasie Warszawa - Łódź.

Nie wiadomo jeszcze, na jakich trasach będą kursowały nowe pociągi. Bardzo możliwe, że dołączą do czterech flirtów, które od grudnia zeszłego roku jeżdżą na trasie Tychy Miasto - Katowice. O przynajmniej kilka maszyn dopominają się władze Częstochowy. Tamtejsi samorządowcy nie ukrywali rozczarowania, że żaden z flirtów nie trafił pod Jasną Górę.

źródło: Gazeta Wyborcza

możliwość komentowania została wyłączona