Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Przejazdy kolejowe w GPS. Nawigacja ostrzeże przed pociągiem.

Sławomir Włodarczyk, Głos Szczeciński,

dodane przez Bauer

Polskie Linie Kolejowe do spółki z producentem AutoMapy, wprowadziły do nawigacji satelitarnej GPS ostrzeżenie dla kierowców o zbliżającym się przejeździe kolejowym. To odpowiedź na serię tragicznych wypadków na torach, niestety także na Pomorzu Zachodnim.
Działania objęły oznaczenie wszystkich z ponad 15 tys. miejsc w Polsce, gdzie tory krzyżują się z drogami. Każdy legalny użytkownik Auto Mapy aktualizacje otrzyma za darmo.

Kierowcy podróżujący z GPS w czasie zbliżania się do przejazdu usłyszą komunikat dźwiękowy: Uwaga, przejazd kolejowy, jak i wizualny: Przejazd kolejowo-drogowy. Zatrzymaj się i żyj!

Gra idzie o wielką stawkę, bo statystyki tragedii na przejazdach porażają. Do maja tego roku na przejazdach kolejowych wydarzyły się 93 kolizje, w wyniku, czego śmierć poniosło 17 osób, a 42 zostały ranne. W 2008 roku było 226 takich wypadków i 40 zabitych.

Regionalny Oddział Polskich Linii Kolejowych w Szczecinie ma pod opieką ponad 250 przejazdów tzw. kategorii A (ruchem kieruje człowiek), blisko 40 kat. B. (z rogatkami i sygnalizacją) i 125 kat. C (tylko sygnalizacja). Najwięcej jest przejazdów niestrzeżonych – kat. D - ponad 800. W 2008 roku doszło na nich aż do 63 proc. ogółu tragicznych zdarzeń.

źródło: Głos Szczeciński

7 komentarzy