Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

region szczeciński artykuł

Świnoujście: PKP Intercity zlikwiduje połączenie?

dar, Kurier Szczeciński,

dodane przez volvob10ma

PKP Intercity zastanawia się nad likwidacją części trasy pociągu dalekobieżnego Warszawa/Kraków - Świnoujście. Zdaniem firmy połączenie ze Szczecina nad morze jest mało rentowne i jest trasą typowo lokalną.

PKP Intercity opracowało listę ponad 40 połączeń w kraju, których utrzymywanie jest dla firmy nieopłacalne. Wśród nich znalazł się m.in. pociąg dalekobieżny relacji Warszawa/Kraków - Świnoujście - szczególnie odcinek Szczecin - Świnoujście. Intercity zastanawia się nad likwidacją nierentownych połączeń.

- Z naszych badań wynika, że średnia frekwencja, poza sezonem, na trasie Szczecin - Świnoujście to 66 pasażerów. W drugą stronę to 72 osoby. Dla takiej liczby podróżnych wystarczy podstawić jeden wagon. Tylko czy uruchomienie pociągu złożonego z lokomotywy i jednego wagonu ma sens? Społeczny na pewno, ale ekonomiczny już nie - tłumaczy Paweł Ney, rzecznik PKP Intercity.

Dodaje, że fragmentem połączenia dalekobieżnego Szczecin - Świnoujście powinien zainteresować się marszałek województwa i przewozy regionalne.

- Jeżeli marszałek województwa zachodniopomorskiego widziałby sens dofinansowania tego pociągu, to jesteśmy gotowi do rozmów. Przecież to połączenie poza sezonem ma charakter wybitnie regionalny - większość pasażerów podróżuje na trasie Szczecin - Świnoujście - Szczecin, a tylko niektóre osoby jadą dalej - dodaje P.Ney

Nic nie jest jeszcze przesądzone. Negocjacje w sprawie likwidacji niektórych połączeń ciągle są prowadzone z ministerstwem infrastruktury.

- To są nasze wstępne plany. I wcale nie muszą oznaczać likwidacji tego połączenia. Rozpatrujemy wiele możliwości - zapewnia rzecznik PKP Intercity.

źródło: Kurier Szczeciński

możliwość komentowania została wyłączona