Wszystkie Z regionu szczecińskiego W skrócie Z kraju

z kraju artykuł

Kujawsko-Pomorskie: Nowe wagony już przy szynobusach

TC, Gazeta Wyborcza,

dodane przez kasiek007

Pięć nowych wagonów za 23,7 mln zł zostało dołączonych do szynobusów jeżdżących w naszym województwie. Każdy pomieści stu pasażerów.
Władze województwa przekazały wczoraj w Chełmży pięć wagonów przewoźnikom. Cztery uzupełnią tabor konsorcjum Arriva PCC, a jeden - spółki PKP Przewozy Regionalne. Pojazdy mają być doczepiane do szynobusów już kursujących w Kujawsko-Pomorskiem. Powiększone składy będą obsługiwać najczęściej uczęszczane niezelektryfikowane linie, m.in. Toruń-Chełmża-Grudziądz oraz Chojnice-Tuchola-Wierzchucin-Bydgoszcz. Każdy wagon pomieści ok. 100 pasażerów. Znajdzie się w nim 65 miejsc siedzących.

Wszystkie mają ekologiczne toalety, monitoring, klimatyzację oraz kabiny dla maszynistów, dzięki którym wagony mogą być umieszczane zarówno na początku, jak i na końcu składu. To przyspiesza komunikację na stacjach końcowych. Wagonów nie trzeba odczepiać i przyczepiać - wystarczy, że maszynista przejdzie do kabiny po drugiej stronie pociągu.
Wagony wyprodukowane przez bydgoską firmę Pesa kosztowały 23,7 mln zł. Pieniądze pochodzą ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego naszego województwa. Zgodnie z umową przewoźnicy będą korzystali z nich za darmo.

Pierwszy szynobus pojawił się w naszym regionie w 2002 r. Kolejarze obliczyli, że jest dwa razy tańszy niż tradycyjny pociąg. Nasze województwo jest właścicielem 13 takich pojazdów. Arriva PCC dzierżawi osiem, a dwóch użycza. Trzy autobusy szynowe samorząd pożycza spółce PKP PR. Arriva ma też w taborze własne pojazdy.

źródło: Gazeta Wyborcza

możliwość komentowania została wyłączona